חקירת מצ"ח

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!
עורך דין מירי יעקב גביש

עו"ד ונוטריון מירי יעקב גביש

המדריך המלא להתנהלות נכונה במהלך חקירת מצ"ח

כפי שכולנו יודעים, בישראל של ימינו קיימת לא רק מערכת המשפט האזרחית אלא גם מערכת המשפט הצבאית. מערכת זו היא האחראית לטיפול בכל העבירות השונות שמתרחשות במסגרת צה"ל, בין אם זה כולל חיילים סדירים, חיילים בקבע, נגדים או אזרחים עובדי צה"ל. לכן, אם גם אתם הייתם מעורבים בפרשייה כל שהיא כדאי שתדעו שהגוף שאחראי ברוב המקרים להשיג את כל האינפורמציה ולבצע חקירות שונות, זו המשטרה הצבאית. בתוך החייל של המשטרה הצבאית קיימת מצ"ח – המשטרה הצבאית החוקרת ולמעשה זה הגוף שיגיע אליכם אם יהיה צורך לחקור אתכם לגבי משהו. השאלה איך מתמודדים במהלך חקירת מצ"ח זו לא שאלה פשוטה שכן מדובר על סיטואציה מלחציה ועל התמודדות לא פשוטה. לכן, אם גם אתם רוצים להצליח לעבור את המשימה הזאת בקלות רבה יותר ואם אתם לא רוצים לפגוע בסיכויים שלכם לצאת זכאים, כדאי שתעיינו במאמר שהכנו כאן עבורכם. הוא כולל מידע מגוון בנושא החקירות של מצ"ח כך שאין ספק שהוא יוכל לעזור לכם, כפי שהוא כבר עזר להרבה חיילים אחרים במצבים דומים.

איך מתחילה חקירה של מצ"ח?

לפני שנדבר על השאלה כיצד נכון יהיה להתנהג במהלך החקירה, עלינו לנסות ולהבין מהם בכלל המקרים שבהם חקירה כזאת מתקיימת ומה יכול להוביל להתחלתה. אנחנו רואים שיש לא מעט סיבות להתחלת חקירת מצ"ח, כמו לדוגמה:

  1. קיומו של מידע פלילי כזה או אחר כנגד חייל – מידע זה מחשיד בביצוע עבירות פליליות או צבאיות מצד החייל וזו עילה מספיק טובה לפתוח בחקירה.
  2. מידע מודיעיני – במקרים כאלה הטריגר לפתיחת החקירה הוא גורם כלשהו שלמעשה מסר מידע מודיעיני לגבי חייל מסוים. הגורם שמוסר את המידע עונה להגדרה "מקור" וזה מצב מאוד נפוץ בנוגע לחקירות מצ"ח. בדרך כלל מדובר על חקירות הקשורות בשימוש בסמים, בין אם זו החזקה, סחר או שימוש.
  3. תלונה – עוד מקרה קלאסי שיוביל פעמים רבות למצב של התחלת חקירת מצ"ח זה המקרה שבו מתלוננים כנגד חייל מסויים על עבירה כזו או אחרת. בדרך כלל במקרים כאלה התלונות עוסקות בעבירות של מעשים מגונים, אונס, הטרדה מינית וכדומה.
  4. דגימת שתן – צה"ל, כחלק מהמאבק שלו בסמים, מחליט מידי פעם לעשות דגימות שתן לחיילים במטרה לגלות מי מהם עושה שימוש בסמים. אומנם זה נכון שאי שיתוף פעולה עם הבדיקה לא יוביל לחקירה נגדכם אך במידה ובדקו אתכם ומצאו שאריות סמים בשתן, זה בהחלט יכול להוביל לחקירת מצ"ח בנושא.
  5. הפללה – לא אחת קורה שחייל מסוים נחקר, בדרך כלל בנוגע לעבירת סמים, ותוך כדי החקירה שלו הוא למעשה מפליל גם חיילים אחרים שהיו מעורבים בפרשייה או בפרשייה אחרת באותו הקשר. לכן מקרים כאלה עונים להגדרה "הפללה" וגם הם מהווים סיבה לפתיחת חקירת מצ"ח.
  6. סוכן סמוי – לא אחת הגורם להתחלת חקירת מצ"ח זה המידע שמגיע בעזרת סוכן סמוי שהיה ממונה על תפקיד מסוים והביא מספיק ראיונות או חשדות.

מה עושים במהלך חקירת מצ"ח?

ראשית, כדאי לדעת שברוב המקרים מצ"ח לא באמת מזמן את החיילים לחקירה בצורה מסודרת. כלומר, במידה וכן קיבלתם זימון לחקירה זה אומר שקיבלתם סוג של "מתנה", שכן מהרגע שבו מודיעים לכם על החקירה ועד שהחקירה תחל, יש לכם זמן להתכונן. זה אומר שתוכלו מיד ליצור קשר עם עורך דין שבקיא בתחום המשפט הצבאי, לקבל ממנו תדרוך ובצורה כזאת לצלוח בצורה טובה יותר את החקירה. מצד שני, ברוב המקרים מצ"ח לא באמת ייתן לכם התרעה. הוא יוכל להודיע למפקדים שלכם שאתם מוזמנים לחקירה או אפילו להפתיע אתכם בביתכם הפרטי ואז זה כבר סיפור אחר לגמרי. הדבר הכי חשוב שאתם חייבים להבין זה שהחל מהרגע שבו אתם בידיים של המשטרה הצבאית כל מה שתעשו או תגידו עלול לשמש נגדכם. לכן חשוב כל כך להתנהג בצורה אחראית, לא לסמוך על אף אחד ובעיקר, להבין שאף אחד כאן לא חבר שלכם. אם ניקח דוגמה מהעבר נוכל להבין עד כמה כבר מהרגע הראשון כל מה שעושה החייל עלול לשמש נגדו. לדוגמה: כבר היו סיפורים על נהג שבא לאסוף את הנחקר והתיידד איתו. בדרך החייל ניסה לדלות מידע מהנהג האם הוא יודע תוך כמה זמן נעלמים עקבות הסמים בשתן, וכל השיחה הזאת שימשה כנגד הנחקר במהלך החקירה. לכן חשוב להבין שאף אחד לא באמת חבר שלכם ושום סיטואציה שאליה אתם נקלעים מהרגע שאתם בידיים של מצ"ח אינה מקרית.

יש לכם זכות לעורך דין

לא אחת קורה שחיילים לא לגמרי מודעים לחומרת הסיטואציה שבה הם נמצאים ולשאלה עד כמה המצב עלול להתדרדר. חוסר ידיעה זה מוביל לכך שחלק מהחיילים יוותרו על הזכות הבסיסית שלהם לדבר עם עורך דין ואנחנו כאן כדי לעצור אתכם מלעשות את הטעות החמורה הזאת. כלומר, זה לא משנה בכלל אם אתם יודעים שאתם אשמים או שאתם בטוחים שאתם לא אשמים, כי בכל מקרה לדבר עם עורך דין צבאי מקצועי שמתעסק בתחום הצבא זה מסוג אותם הדברים שלא כדאי לוותר עליהם. קיימת גם סנגוריה צבאית כך שאם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לממן עורך דין צבאי פרטי, כדאי יהיה להרים טלפון כמה שיותר מהר לסנגוריה הצבאית שמספרה: 03-5691730. אומנם זה נכון שלא תמיד שיחה כזאת תוכל לשנות את המצב ואת תוצאות החקירה, אך תוכלו תמיד לקבל כלים שיעזרו לכם להתמודד בצורה נכונה יותר עם הסיטואציה שאליה נקלעתם.

מותר לכם לנוח

עוד טעות נפוצה שהרבה פעמים חיילים עושים, מתוך חוסר ידיעה, היא לשתף פעולה מיד עם החוקרים. כלומר, האם זה באמת נראה הגיוני לחקור אדם שיצא עכשיו ממשמרת לילה ולא ישן? או לחקור חייל שחזר בזה הרגע משדה הקרב? האם זה הגיוני לחקור חייל בתפקיד נהג אחרי שהוא נהג מאות קילומטרים? בכל אחת מהסיטואציות האלה אתם יכולים להצהיר בפני החוקר שאתם לא מסוגלים להיחקר לפני שאתם נחים. אומנם זה נכון שהמנוחה הזאת לא תשנה את העובדות בשטח ויכול להיות שאפילו לא באמת תצליחו לישון, אך בהחלט תוכלו לקבל כך קצת יותר זמן ותוכלו לחשוב בצלילות. העניין שאתם חייבים להבין הוא שרוב הטעויות של הנחקרים נעשות בדיוק בסיטואציות כאלה ולכן, אם אתם יכולים לנוח לרגע, לנשום עמוק ורק אז לענות על כל השאלות של חוקרי מצ"ח, אז מה פתאום שתוותרו על כך?

מהלך החקירה

השלב הראשון בחקירת מצ"ח יהיה השלב שבו החוקר צריך להסביר לכם למה בכלל אתם נחקרים ובמה מאשימים אתכם. ברגע הזה הוא יגיד לכם האם מדובר על עבירת סמים או על כל עבירה אחרת, מה שלפחות יאפשר לכם להבין למה אתם נמצאים איפה שאתם נמצאים. לאחר מכן יתחיל השלב של תשאול בע"פ וזה השלב שבו יתחילו לשאול אתכם אינספור שאלות. כדאי לזכור, בשלב הזה, שכן מה שתגידו וכל מה שתחתמו עליו ישמש כנגדכם בהמשך הדרך ולכן חשוב מאוד להיזהר בלשונם. אם הצלחתם לקבל ייעוץ משפטי לפני החקירה חשוב מאוד שתעשו בדיוק מה שהורה לכם עורך הדין כי אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיטואציה לא פשוטה בכלל. יתרה מכך אם העצה של עורך הדין הייתה לשמור על זכות השתיקה, חשוב מאוד שתעשו זאת מההתחלה ועד הסוף. כדאי גם שתהיו מודעים לכך שלא תמיד זו תהיה משימה פשוטה כי החוקר שיעמוד מולכם עבר אימונים בדיוק לסיטואציה כזאת, כלומר, לנסות להוציא מהנחקר מידע אפילו אם הוא מנסה להשתמש בזכות השתיקה.

התשת הנחקר

אין ספק שאחת מהטקטיקות הידועות ביותר בכל מה שקשור לחקירות, בין אם מדובר על חקירות במצ"ח ובין אם מדובר על חקירות בכל מסגרת אחרת היא לנסות להתיש את הנחקר. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שישאלו אתכם ללא הרף את אותה שאלה. יש מקרים שבהם ישנו מעט את הנוסח אך השאלה תמיד תהיה אותה שאלה והמטרה היא אחת ויחידה: לגרום לכם להתבלבל ולתת גרסאות סותרות. זה המקום להזכיר לכם שאם כבר עניתם על השאלה אין לכם שום חובה לענות עליה שוב. תוכלו להפנות את החוקר למקום שבו עניתם על השאלה וכך לא יהיה עליכם לענות על אותו דבר עוד פעם. כמו כן, חשוב מאוד שתקפידו שכל מה שאתם אומרים נרשם. זו הדרך היחידה להבטיח שאחר כך, כאשר ינסו להתיש אתכם עם אותן שאלות, יהיה לכם לאיפה להפנות את החוקר ויהיה לכם איך להוכיח לו שכבר עניתם על השאלה.

איום על הנחקר

עוד טקטיקה שבה פעמים רבות נעשה שימוש במסגרת חקירות שונות זו הטקטיקה שבה מאיימים על הנחקר. מודיעים לו שהוא אינו דובר אמת וכי על התנהגות כזאת הוא עלול לקבל עונש חמור מאוד. בנוסף לכך, פעמים רבות צועקים על הנחקר ומנופפים מולו עם קלסר שלכאורה מלא בראיות נגדו. חשוב שתדעו שברוב המקרים זה בכלל לא נכון. ראשית, אם אתם יודעים שאתם דוברים אמת זה לא משנה מה יגידו לכם, כי אתם פשוט דוברים אמת. שנית, בהרבה מהמקרים החוקרים אומנם מגיעים עם קלסרים ומודיעים שהם מלאים בחומר כנגד הנחקר אך בפועל זה לא כך במציאות. לכן חשוב מאוד לשמור על קור רוח ולהבין שבסופו של דבר, אם אתם אומרים את האמת ואם אתם דבקים בגרסה שלכם, המצב לא יגמר נורא כפי שמנסים להציג בפניכם. בנוסף לכך, לא אחת קורה שהחוקרים גם משקרים לנחקרים ואומרים שיש חיילים אחרים שהפלילו אותם בחקירה אחרת. לכן, אם אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה כזאת אל תהססו לבקש לראות את החומר שקיים נגדכם שכן פעמים רבות גם כאן החוקרים משקרים.

אל תיבהלו מהעונשים הכתובים בחוק

לא אחת קורה שהחוקרים מנסים להפחיד את החיילים הנחקרים, בין היתר, על ידי כך שהם מציגים בפניהם את מה שאומר שהחוק היבש על עבירה כזו או אחרת. לכן, אפילו אם מציגים בפניכם את המידע הזה אל תיבהלו ואל תשכחו שמה שאתם רואים בכיתוב זה העונש המקסימאלי על העבירות השונות ולא מה שבית המשפט קובע בסופו של דבר בפועל ברוב המקרים. לכן, אפילו אם זה נראה כאילו אתם שקועים בסיטואציה הקשה ביותר שקיימת, בפועל זה בדרך כלל לא כך ויש מה לעשות בנידון כדי לשפר את המצב.

יש סוף לחקירת מצ"ח

עוד דבר שיכול לעודד אתכם ושאתם חייבים לזכור לכל אורך החקירה של מצ"ח, זה שהחקירה הזאת אומנם קשה ולא נעימה אך יש לה סוף. בנוסף לכך, החוק קובע שאומנם אפשר להחזיק את החייל במעצר אך מדובר על 48 שעות בלבד. אלה 48 שעות לא נעימות אך באופן כללי ביחס לזמן בחיים לא מדובר על תקופת זמן ארוכה מידי ובלתי נסבלת. יתרה מכך, כדאי שתדעו שאם לכל אורך החקירה אתם שומרים על הגרסה שלכם שאתם חפים מפשע, ברוב המקרים ישחררו אתכם לפני תום הזמן. לכן אין סיבה לחשוש וחשוב מאוד לזכור שבסופו של דבר החוויה המאוד לא נעימה הזאת תסתיים. כמו כן, בדרך כלל במהלך החקירות יש הפוגות. זה יכול לקרות כשהחוקרים מתחלפים, יוצאים לרגע, עונים לטלפון או פשוט נותנים לנחקר לנוח. חשוב מאוד לנצל את הרגעים האלה ולנוח כמה שרק אפשר שכן תזדקקו לכוחות האלה בהמשך התהליך.

למה אתם צריכים עורך דין מקצועי?

זה לא משנה באיזה שלב של החקירות מול מצ"ח אתם נמצאים וזה אפילו לא חשוב אם אתם אשמים או חפים מפשע. מה שבטוח זה שינסו לגרום לכם להרגיש כאילו אתם הפושעים הכי גדולים שיש וברוב הגדול של המקרים זה ממש לא המצב. מה שכן, חייל שעומד בסיטואציה כזאת עלול להתבלבל מאוד, להרגיש מאוד לא בנוח ולהרגיש לחוץ ביותר. לכן חשוב כל כך לפנות לעורך דין שיוכל לעזור לכם, שכן עורך הדין מביא בדיוק את מה שאין לכם: ניסיון. אסור לשכוח שעורך דין מוביל הוא אדם שלמד את התחום הזה, שמכיר אותו לעומק ושיוכל לעזור לכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים. זה אומר שאם אתם רוצים לדעת שעשיתם הכול כדי לדאוג לעצמכם, טוב תעשו אם תפנו לעורך דין ותציגו בפניו את כל המידע. זה נכון שבחלק מהמקרים החייל באמת אשם במה שמאשימים אותו, אך גם במקרים כאלה יש אפשרות להקל על העונש. לכן, אם תתייעצו עם עורך דין שמכיר את הענף הזה לעומקו יש לכם סיכוי טוב להקטין את הבעיה שבה אתם נמצאים.

איך תדעו לאיזה עורך דין לפנות

כפי שהוזכר, בישראל יש מערכת משפט צבאית והיא נפרדת מזו האזרחית. משמעות הדברים היא שגם מבחינה מקצועית יש הבדל בין השניים ולכן, אם אתם עומדים להיחקר במצ"ח או מואשמים במשהו שקשור לעבירות במסגרת השירות הצבאי, כדאי יהיה לפנות לעורך דין שמכיר את התחום הזה לעומקו. כלומר, עצם העובדה שתפנו לעורך דין אזרחי לא תוכל לסייע לכם להתמודד עם מערכת המשפט הצבאית שכן החוקים שונים, ההתנהלות אחרות ודרושה כאן מיומנות שונה. לכן, אם אתם רוצים להבטיח שעורך הדין שלכם יוכל באמת לעזור לכם ברגע האמת, טוב תעשו אם תפנו אל איש מקצוע שמכיר את מערכת המשפט הצבאית.

 
חקירת מצח
חקירת מצח

עורכת דין מומלצת ומנוסה

אתם תוהים לאיזו עורכת דין צבאית להתקשר? רוצים לדעת שאתם במקום הנכון וכי יש מי שידאג, לפני הכול לאינטרסים שלכם? אם כך, אשת המקצוע שאליה כדאי לכם להתקשר היא עורכת הדין הצבאית מירי יעקב גביש. מדובר על עו"ד שמגיעה עם שנים רבות של ניסיון וידע בכל מה שקשור למערכת המשפט הצבאית, אז למה לחשוב פעמיים? זה לא משנה אם אתם מואשמים בעבירות הקשורות לסמים, להטרדות מיניות או לכל נושא אחר כי בכל מקרה עם עוה"ד מירי יעקב גביש אתם במקום הנכון. היא תוכל לפגוש אתכם, להבין במה אתם מעורבים ולתדרך אתכם להמשך הדרך. כשיש עורך דין מוצלח שעומד מאחוריכם הדברים יכולים להיראות אחרת ואין ספק שהסיוט שבו אתם נמצאים יסתיים מהר מכפי שנדמה לכם.

מירי יעקב גביש ברשתות החברתיות

"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
cropped-מירי-גביש-תמונת-פרופיל-מוקטן.jpg
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>