עו"ד צבאי מירי יעקב גביש

השתמטות מהצבא | אתה לא מעוניין לשרת בצבא הגנה לישראל?

פנה אלינו ליעוץ מקצועי, אנו נפרוס בפניך את כל האופציות

צור קשר עכשיו, ואנחנו נדאג לשאר!

מירי-ברונו

עו"ד צבאי מירי יעקב גביש

השתמטות מהצבא | אתה לא מעוניין לשרת בצבא הגנה לישראל?

פנה אלינו ליעוץ מקצועי, אנו נפרוס בפניך את כל האופציות

מירי-ברונו-עורך-דין-צבאי-מובייל

צור קשר עכשיו, ואנחנו נדאג לשאר!

איך אנחנו יכולים לעזור לך

משרד עו"ד צבאי מירי יעקב גביש מטפלים בדיני השתמטות מהצבא משנת 2000. המשרד נותן שירות לנערים שלא מעוניינים לשרת בצבא ועוזר להם לעשות את זה בצורה נכונה. אנו עוזרים למשתמטים לקבל את ההחלטה הנכונה ולראות את התמונה במלואה. אם אתה מיועד לשירות ביטחון ואתה לא מעוניין להתגייס אבל אתה רוצה לעשות זאת בדרך הנכונה ולהימנע מרישום פלילי –  זה הזמן לפנות אלינו עוד היום. אנחנו יכולים לעזור לך. מאות מיועדים לשירות ביטחון נעזרו בנו לפניך וקיבלו אצלנו טיפול מסור ומאות חיילים יקבלו שירות גם אחריך. אל תהסס – פשוט תפנה. השירות ניתן תוך שמירה על הפרטיות שלך.

מירי-פרופיל-מרובע

עו"ד מירי יעקב גביש

כל מה שצריך לדעת על השתמטות מהצבא

מה נחשב להשתמטות מהצבא?

בישראל קיים חוק בשם "גיוס חובה" המחייב כל אזרח ישראלי הכשיר מבחינה פיזית ונפשית לשרת בצבא ההגנה לישראל. הסיבה הראשית בגללה חוק זה הוחל במדינת ישראל היא שישראל היא מדינה קטנה המוקפת באויבים רבים ועקב כך היא זקוקה לכל האזרחים בצבא ואין מקום לבחירה אישית של כל אדם – האם הוא רוצה להתגייס או לא.

השתמטות מהצבא היא פעולה בדרכים שאינן חוקיות על מנת להימנע מגיוס לצה"ל. חשוב לציין כי "הימנעות מגיוס" ו"השתמטות מגיוס" זה לא אותו דבר, מדובר בשני מושגים שונים: אדם שמוגדר "נמנע מגיוס" פעל בדרכים חוקיות על מנת שלא להתגייס. לדוגמא – בנות שבוחרות להצהיר שהן דתיות ומקבלות פטור מטעמי הכרה דתית, נערים שרוצים להתחתן לפני השירות הצבאי ומקבלים פטור ועוד.

בשונה מכך, אדם שמוגדר "משתמט מגיוס" פעל בדרכים בלתי חוקיות במטרה שלא לשרת בצבא. לדוגמא – בנות שאינן דתיות המתחזות לכאלה על מנת לקבל פטור מהשירות מטעמי הכרה דתית, אנשים שלא רוצים להתגייס ולכן מציגים אישורים רפואיים מזויפים שכביכול מונעים מהם לשרת בצבא וכך מקבלים פטור מטעמי בריאות וכו'. 

לסיכום, אזרח ישראלי הכשיר לשרת בצבא שקיבל צו גיוס ולא התייצב בניגוד לחוק הוא משתמט מהצבא.

 

מהן הסיבות האפשריות להשתמטות?

קיימות סיבות רבות ומגוונות להשתמטות מהצבא והן משתנות לפי כל מקרה באופן ספציפי, אנו נתמקד בחלק מהן.

יש אנשים בישראל שאינם רוצים לשרת בצה"ל, אך כיוון שאין להם סיבה מוצדקת לכך, הם לא יכולים להימנע מגיוס באופן חוקי ולכן הם בוחרים להשתמט. דוגמאות לסיבות שבעיני הצבא לא מצדיקות קבלת פטור משירות: חוסר מוטיבציה לשרת את המדינה, אי תחושה של סולידריות ואחריות, רצון שלא להסתכן בשירות צבאי שבמהלכו החייל עלול להיפגע, זלזול או אי הכרה במוסדות המדינה ועקב כך חוסר רצון לתרום ולשרת ועוד.

תופעה נוספת המוכרת לכולנו היא השתמטות של צעירים חרדים משירות צבאי. קודם כל חשוב להדגיש ש"משתמטים חרדים" הם צעירים שלא קיבלו היתר חוקי שלא להתגייס לצבא (בשונה מרוב הציבור החרדי שעפ"י "חוק טל" נענים לצו הגיוס ובתהליך מסוים מקבלים היתר לדחות את גיוסם). צעירים אלו אינם מקבלים את הפטור מסיבות שונות – למשל בעקבות אידאולוגיה שלא להתייצב כלל במוסדות המדינה וכך נוצר מצב שטכנית הם לא יכולים לקבל את הפטור. אותם חרדים, אינם רוצים לשרת בצבא אבל אין להם פטור חוקי לכך אז הם בוחרים להשתמט.

 

מהן השפעות ההשתמטות על חיי האזרחות בישראל?

השתמטות מגיוס בישראל נתפסת כדבר שלילי בעיני רוב הישראלים. אדם שמשתמט מגיוס נתפס כחסר אחריות, לא תורם למדינה, חי על חשבון אחרים וכדומה. כיוון שכך, השתמטות מגיוס מהווה כתם על קורות החיים של האדם העלול למנוע ממנו להתקבל לעבודות רבות, ללימודים גבוהים וכו'.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך מאת עורך דין צבאי מירי יעקב גביש

מתי זכאי חייל להשתחרר מהצבא

מתי זכאי חייל להשתחרר מהצבא

שחרור מהצבא: מתי זכאי חייל להשתחרר מהצבא למרות שצבא ההגנה לישראל דורש גיוס חובה והוא מורכב ע"י בחורים ובחורות שהגיעו לגיל 18 ותורמים בהתאם להסדרים

קרא עוד »

מירי יעקב גביש ברשתות החברתיות