סירוב למתן בדיקת שתן בצבא

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

להאזנה:

 

ישנם מצבים בהם הצבא מעוניין לבצע פעילות מנע על מנת לאתר חיילים המשתמשים בסמים וכן מקרים בהם מתקיימים חקירות של מצ״ח, כאשר קיים חשד ספציפי לשימוש בסמים.

 

האם קיימת חובה למלא פקודה לביצוע מבדיקת שתן?

כדי לדעת כיצד יש להתמודד עם מצבים אלו, ראוי שחיילים יכירו את זכיותיהם, ויתירה מכך, לדעת שעומדת להם הזכות להיוועץ עם עורך דין צבאי מומחה אשר ביכולתו לסייע להם להימנע (ומבקרה הצורך אף להיחלץ) מאישום פלילי והרשעה על שימוש בסמים. עורך דין צבאי מירי יעקב גביש, מומחית בכלל הסוגיות במשפט הצבאי-פלילי, מסבירה לכם איך להתמודד עם חקירות שימוש בסמים קלים

 

מבוא כללי

כידוע, חל איסור על חיילים לבצע שימוש בכל סם המופיע בפקודת הסמים המסוכנים. על פניו, סמים כגון מריחואנה, קנביס וחשיש וכיוצא באלה אינם נראים ״מסוכנים״, אולם מדובר בסמים האסורים לשימוש לפי חוק, וחיילים אשר בדיקת השתן שלהם תעלה כחיובית לשימוש בסמים הנבדקים, עלולים לעמוד בפני משפט פלילי, פתיחת רישום פלילי על שימוש בסמים, ולעיתים אף מאסר.

 

איך הבדיקות האלה מתבצעות על ידי המשטרה הצבאית ומצ״ח – מתי להתעורר ולחשוד?

במקרים רבים, במסגרת פעילות מנע שגרתית, דהיינו כאשר למשטרה הצבאית אין אינדיקציה לשימוש בסמים, אלא מדובר בבדיקות פתע, חיילי הבסיס מוזמנים לבדיקה שגרתית באולם מרכזי בבסיס, לעיתים במסווה של הזמנה להרצאה או הדרכה. ברגע שכל החיילים מגיעים, חוקרי משטרה צבאית מגיעים למקום, סוגרים את הדלתות ומונעים יציאה של החיילים.

בשלב זה נאספים החוגרים של כלל החיילים הנוכחים. לאחר מכן, חלק מהחיילים (לרוב באופן אקראי) יידרשו לבצע בדיקת שתן כאשר הם מלווים בחוקר מצ״ח, אשר מבהיר להם כי תעודת החוגר לא תוחזר אם לא תבוצע הבדיקה. בנוסף לכך, במקרים רבים, וזאת למרות שהדבר מנוגד לנהלי המשטרה הצבאית, החוקרים יאיימו בסנקציות רבות כגון ענישה, שלילת סוף שבוע בבית ועוד איומים כאלו ואחרים.

 

במקרים של חקירת מצ״ח, יש למשטרה הצבאית אינדיקציה ספציפית לשימוש בסמים על ידי חיילים, והם מבצעים מעצר וחקירה בגין שימוש בסמים. גם כאן, כפי שיפורט בהמשך, יתכנו מקרים בהם לחייל תהיה זכות לסרב לבדיקה שכזו. במידה ונקלעתם לסיטואציה כזאת, בשלב זה עליכם לשאול את עצמכם שאלה פשוטה – ״האם מותר לי לסרב לדרישה לבצע בדיקת השתן?״.

ככל שכן נקלעתם לסיטואציה כזו ונעניתם לדרישה למתן דגימת שתן, אל תיבהלו. התקשרו לעורך דין צבאי מומחה מירי יעקב גביש במספר 077-729-9358, אשר תסייע לכם להיחלץ מהמצב, ואף להוביל לפסילת הבדיקה ולשחרורכם מכל חשד.

 

מתי מותר לסרב לבדיקה ומתי חייבים לבצע אותה?

כפי שפורט לעיל, קיימים שני מצבים בהם תידרשו לבצע דגימת שתן – חקירת מצ״ח ופעילות מנע שגרתית. ואולם, חשוב שתדעו (!) – במסגרת שני המקרים הללו ישנו רק מצב אחד בו הנכם חייבים להיענות לדרישה זו – כאשר מוצג בפניכם צו שיפוטי שהופק בידי קצין שיפוט בכיר.

בכל מקרה אחר זוהי זכותכם המלאה לסרב לבדיקה! לא זו אף זו, סירוב לבדיקה שכזו (כאשר לא הוצג בפניכם צו מתאים) אינו מהווה הודאה לשימוש בסמים ולכן אל תיבהלו אם חוקר המשטרה הצבאית מאיים עליכם שמדובר בהודאה. יתירה מכך – אסור למפקדים שלכם להעניש אתכם על סירוב שכזה! דהיינו, רק במצב בו מוצגת בפני חייל צו שיפוטי (כפי שיוסבר בהמשך) עלולה להתקיים חובה לבצע ולמסור בדיקת שתן. ללא צו – קיימת לחייל הזכות המלאה לסרב לבדיקה.

לחץ פסול לביצוע בדיקת שתן

במהלך פעילות במנע או חקירת מצ״ח, חוקי המשטרה יבצעו ניסיונות מרובים להפעיל לחץ על חיילים חשודים בכדי שיבצע את הבדיקה, וכל זאת למרות שאין עליהם חובה חוקית לעשות זאת. במקרים רבים הלחץ מופעל שלא כדין, באופן אשר נוגד את כללי איסוף הראיות, כגון איסוף ראיות באמצעות אמצעים פסולים וכן גביית הודאה תוך שימוש באמצעים פסולים.

למשל, בפסק הדין בעניין יששכרוב (ע״פ 5121/98), חייל נדרש להוציא את החפצים הנמצאים בכיסו, ולאחר שנתגלו בהחזקתו סמים, החייל הודה במיוחס לו מתוך לחץ שהופעל על ידי המשטרה הצבאית.

כתב האישום בוטל לאחר שנקבע כי הודאת החייל נאספה על ידי הפעלת לחץ בלתי חוקי בעליל, וכל זאת בזמן שלא הובהר לחייל כי קיימת לו הזכות לאי-הפללה עצמית. כתב האישום בוטל והחייל זוכה מכל חשד. למרות שמדובר במקרה דגל אשר מייצג את גישת בית המשפט במקרים של הפעלת לחץ פסול, נציין כי בדובר במקרה חריג, ועל כן – ככל שהנכם קוראים מאמר זה בטרם נדרשתם לבצע בדיקות או בטרם חקירה, ציינו בפני החוקרים כי אתם עומדים על זכותכם להתייעץ עם עורך דין בטרם ביצוע הבדיקה.

גם אם טרם נדרשתם לבצע דגימה או אם נדרשתם לבצע דגימה ונעניתם – אל חשש! צרו קשר עם עורך דין צבאי מקצועי אשר יוכל ללוות אתכם לאורך הדרך, וכך לדאוג כי לא תבצעו טעויות אשר עלולות להוביל לפגיעה בחירותכם ועתידכם.

 

מתי חייבים להיענות לדרישה לביצוע בדיקת שתן?

דרישה לבדיקת שתן הינה פולשנית, לא נעימה בלשון המעטה, ובעיקר חודרת למרחב בפרטי של האדם. על מנת לחייב אתכם לבצע בדיקה שכזו, חוקר המשטרה חייב להציג צו שיפוטי המעניק לו הסמכות לדרוש מכם לבצע את בדיקת השתן. צו זה מונפק על ידי קש״ב – קצין שיפוט בכיר.

ראוי לציין – הוצאת הצו איננה יכולה להינתן ללא חשד לביצוע עבירת שימוש בסמים. ככל שהצו הונפק ללא חשד מספק לשימוש בסמים, דהיינו ללא מודיעין ישיר המצביע על חשד לשימוש בסמים על ידי חייל מסוים, ייתכן שמדובר בצו פסול. במקרה בו חייל יענה לדרישה לביצוע בדיקת שתן בעקבות צו, כאשר מדובר בצו פגום, ניתן להביא לפסילתו ככל שלא הונפק בהתאם לחוק.

ואולם, ראוי לציין – במידה וחייל מסרב לביצוע בדיקת שתן כאשר מוגש כנגדו צו שהופק בידי קש״ב – הדבר יהווה הודאה לביצוע העבירה המיוחסת לחייל. מצב זה עלול להוביל להרשעה פלילית ועל כן יש להצטייד בייעוץ מקצועי לכל אורך הדרך. חשוב לדעת כי ישנם מקרים מוצדקים אשר בגינן מותר לחייל לסרב לבצע בדיקת שתן, גם כאשר ניתן כנגדו צו, למשל עקב בעיות רפואיות או נפשיות אשר מונעות מהחייל את יכולת ביצוע הבדיקה.

סירוב למתן בדיקת שתן בצבא

עורך דין צבאי מומחה

עורך דין צבאי מומחה מירי יעקב גביש, וכן צוות עורכי הדין העומד לרשותה – מסוגלים לבחון את חוקיות הצו, האם ניתן לאחר איסוף מודיעי מספק והם הוסברו לחייל זכויותיו המלאות, ויתירה מכך, לסייע לחיילים לקבל את זכויותיהם המלאות במקרים של דרישה לבדיקת שתן וחשד לשימוש בסמים – בין אם הוצג בפניהם צו ובין אם לאו. ככל שנדרשתם לבצע בדיקה שכזו, ובייחוד ככל שהציגו בפניכם צו שיפוטי, צרו עמנו קשר ונעניק לכם את הייעוץ המשפטי הראוי לכל חייל באשר הוא.

*מאמר זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לחיילים וחיילות כאחד*

סירוב למתן בדיקת שתן בצבא
סירוב למתן בדיקת שתן בצבא
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 103 ביקורות
×
js_loader
cropped-מירי-גביש-תמונת-פרופיל-מוקטן.jpg
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>