Miri Logo - White

חייגו עכשיו

פקודות מטכ"ל

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

כל חייל בסדיר, בקבע או במילואים מכיר את הביטוי פקודות מטכ"ל, אך האם אתם באמת מבינים מה זה בדיוק אומר? על מנת שתוכלו להתמודד בצורה נאותה עם אישומים או חשדות במהלך השירות הצבאי שלכם, חשוב מאוד שתכירו את אחד מהמונחים החשובים ביותר במערכת המשפט הצבאית – פקודות מטכ"ל.

במאמר הבא נסביר לכם בצורה מפורטת מהן הפקודות הללו, ועל מי הן חלות? כמובן שנכיר לכם גם כמה מפקודות המטכ"ל החשובות והמוכרות ביותר בצבא. כך תוכלו להיות ערוכים ולדעת בדיוק מהן החוקים בתוך מערכת המשפט הצבאית, וכיצד תוכלו להימנע ממצבים לא נעימים שעלולים בסופו של יום להוביל אתכם לכלא.

 

מהן פקודות מטכ"ל?

פקודות מטכ"ל הן פקודות ישירות אשר מוציא הרמטכ"ל (ראש המטה הכללי), והן בעצם קובעות את מדיניות הצבא במגוון רחב של נושאים הקשורים לענייני היומיום בשירות הצבאי. בפקודות עצמן תוכלו למצוא מגוון רחב של היבטים, ובכל פעם מוציאים פקודות חדשות על מנת להתאים את סדר היום הצבאי לסדר היום העדכני ביותר. בכל פעם שעולה היבט חדש על סדר היום, משתדלים להוציא לגביו פקודת מטכ"ל על מנת שיהיה ברור לכל חייל בין אם חייל סדיר, בקבע או במילואים היכן עובר הקו האדום מבחינת המערכת הצבאית.

חייל אשר פועל בניגוד לאותן פקודות מטכ"ל פועל כנגד המערכת הצבאית, ולכן הוא עלול לעמוד לדין על העבירה שאותה ביצעה או אפילו לעלות למשפט בפני בית הדין הצבאי. פקודות המטכ"ל עוסקות בנושאים רבים כמו שכבר אמרנו בין שלל הנושאים תוכלו למצוא:  נושאי הפעילות הצבאית, נושאי משמעת וסדר, נושאי ארגון הצבא במצבים שונים ועוד.

באמצעות פקודות מטכ"ל כל חייל יודע בצורה מדויקת מהן חובותיו למערכת הצבאית, אך באותה נשימה גם מהן הזכויות המגיעות לו. כך כל אחד יכול לדעת בדיוק מה הוא מקבל מהצבא, אך גם מה הוא צריך לתת על מנת לסיים את השירות הצבאי בראש מורם.

עורך דין צבאי אשר מגיע מתוך המערכת הצבאית מכיר את פקודות מטכ"ל בצורה אידיאלית. הוא ידע בדיוק מהן העבירות שחיילים עלולים להישפט עליהן, וכמובן מהי הענישה הצבאית האפשרית בכל מקרה. זוהי הסיבה שבכל התמודדות משפטית עם המערכת הצבאית החייל חייב לפנות אל עורך דין צבאי מנוסה ומיומן על מנת שייצג אותו. כך הוא יוכל לדעת שהוא נמצא בידיים הטובות ביותר, ושהוא לא נאלץ להילחם על חפותו לבד מול מערכת משפט צבאית מיומנת וקשוחה. ברגע שכל חייל יכיר את פקודות מטכ"ל הוא ידע בדיוק מה אסור לו לעשות במהלך השירות הצבאי שלו, אך כמו שתמיד אוהבים להגיד "אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש" וזה כמובן תקף גם לגבי פקודות המטכ"ל שחלות על כל החיים המשרתים בסדיר, במילואים או בקבע.

האם כל חייל חייב להכיר את פקודות המטכ"ל?

אחת מהשאלות הראשונות ששואלים אותנו היא האם כל חייל בצבא חייב לעיין באותן פקודות מטכ"ל? הרי מדובר בלא מעט פקודות אשר יהיה קשה מאוד לזכור בעל פה. על פי פקודת מטכ"ל 33.0101 כל חייל יכול לעיין בפקודות המטכ"ל ובהוראות הצבא, כך הוא יוכל להכיר אותן ולדעת בדיוק מה החוק הצבאי אומר בכל נושא. בטירונות אף מחייבים חיילים להכיר את פקודות המטכ"ל הבסיסיות, אלא שכל חייל יכול להיתקל בהן במהלך השירות הצבאי שלו. אומנם לא בהכרח החיילים זוכרים את כל אותן פקודות, וזה בעיקר נועד על מנת להכיר להם את ההבדלים בין אזרחות לבין הצבא.

המערכת הצבאית מחויבת להמציא לכל חייל שיבקש את פקודות המטכ"ל ואת הוראות הצבא. זהו הליך חשוב גם כאשר חייל עומד בפני דין צבאי כי לא תמיד המפקדים שמעמידים לדין עושים זאת על פי פקודות מטכ"ל. ברגע שתעיינו באותם פקודות תדעו בדיוק כיצד מערכת המשפט הצבאית בוחנת את המקרה שבו את נמצאים. לעיתים לאחר בחינת פקודות מטכ"ל תבינו כי המערכת החמירה אתכם מאוד, דבר שיכול להוביל למצב שבו העונש שלכם יפחת או שהמשפט כנגדכם יתבטל. זוהי הסיבה שחשוב מאוד להכיר את פקודות מטכ"ל באופן יסודי, וכמובן לדעת כיצד הן משליכות על המקרה הספציפי שלכם.

באופן טבעי מרבית החיילים בצבא אינם מכירים את פקודות מטכ"ל, ואף אחד גם לא יכול לחייב אותם לעיין בכל פקודות המטכ"ל ובטח שלא לזכור אותם. לכן לשם כך כאשר אתם מוצאים את עצמכם מסתבכים או עומדים לדין בעת שירותכם הצבאי, הפתרון הטוב ביותר שעומד לרשותכם זה לפנות אל עורך דין צבאי על מנת שייצג אתכם. הוא ידע בדיוק מה פקודות המטכ"ל אומרות בנוגע לכל אישום כזה או אחר, וכמובן הוא יוכל לייעץ לכם מה אתם צריכים לעשות. כך תוכלו למצוא את עצמכם מתמודדים עם הסיטואציה בצורה אידיאלית ולא נותנים למערכת המשפט הצבאית את האפשרות לעשות בכם כרצונכם.

עד כמה חשובות פקודות מטכ"ל?

כמו שכבר בטח יצא לכם להבין, פקודות המטכ"ל הן חשובות מאוד על מנת שיהיה ניתן לבנות סדר יום, ארגון וסדר בתוך המערכת הצבאית. המערכת הצבאית מכילה בתוכה כור היתוך של כלל האזרחים במדינת ישראל, ולכן היא מחויבת לבנות חוקים ברורים שכולם יצטרכו לפעול על פיהם. כך כל אחד ידע בדיוק מהו מקומו ומה סדר היום שלו. כל חייל ידע בדיוק מה עושים בסיטואציות שונות שאליהן הוא עשוי להיקלע, וכמובן אל מי לפנות במצבים קיצוניים כאלה ואחרים. לכן הפקודות הללו חשובות מאוד על מנת שהצבא יתנהל בצורה אידיאלית, וכל חייל ידע כיצד הוא יוכל לתרום לצבא ובמקביל כיצד הצבא יוכל לתרום לו.

מבחינת סדר ההיררכיה הצבאית ישנם פקודות או הוראות אשר נמצאות מבחינת חשיבותן מעל פקודות מטכ"ל. הפקודות החשובות ביותר בצבא הן חוקי היסוד הצבאיים, שכל חייל מכיר אותם עוד משלב הטירונות. לאחר מכן ישנן את הוראות הפיקוד העליון שיוצאות בהוראת הרמטכ"ל ובאישורו של שר הביטחון, ואם לא די בכך תצטרכו להכיר גם את חוק השיפוט הצבאי הקשור אל מערכת המשפט הצבאית. רק אחריהם תוכלו למצוא את פקודות המטכ"ל מבחינת סדר החשיבות בהיררכיה הצבאית. אך שלא ישתמע לא נכון, מדובר בחוקים חשובים מאוד אשר עבירה עליהם עשויה להעמיד אתכם בסיטואציה לא נעימה, שכמו שכבר אמרנו בסיומה תוכלו למצוא את עצמכם בכלא הצבאי.

כאשר אתם פונים אל עורך דין צבאי אתם יכולים לדעת שאתם נמצאים בידיים המקצועיות ביותר. אותו עורך דין צבאי מכיר את כל פקודות הצבא על כל סוגן באופן טוב ושוטף. כך שבכל סיטואציה שתקלעו אליה תוכלו להתייעץ עם עורך דין צבאי על מנת שיסביר לכם בדיוק מהן ההשלכות של אותו מקרה. זה כמובן יהיה מאוד יעיל, ותוכלו לדעת איך להתמודד עם סיטואציות שונות אשר עלולות להעמיד אתכם בסיטואציה לא נעימה בעתיד. עורך דין צבאי יספק לכם מניסיונו העשיר על מנת לקדם אתכם ולגרום לכך שתוכלו לחזור לסדר היום שלכם באופן מהיר. אז למה אתם מחכים? בכל מקרה שבו הסתבכתם עם מערכת המשפט הצבאית יש לכם אל מי לפנות!

פקודות מטכ"ל
פקודות מטכ"ל
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>