עו"ד צבאי מירי יעקב גביש

נפקדות מהצבא זה לא משחק ילדים!

פנה אלינו ליעוץ מקצועי כמה שיותר מהר לפני שהמצב מתדרדר!

צור קשר עכשיו, ואנחנו נדאג לשאר!

מירי-ברונו

עו"ד צבאי מירי יעקב גביש

נפקדות מהצבא זה לא משחק ילדים!

פנה אלינו ליעוץ מקצועי כמה שיותר מהר לפני שהמצב מתדרדר!

מירי-ברונו-עורך-דין-צבאי-מובייל

צור קשר עכשיו, ואנחנו נדאג לשאר!

איך אנחנו יכולים לעזור לך

משרד עו"ד צבאי מירי יעקב גביש מטפלים בדיני נפקדות מהצבא משנת 2000. המשרד נותן שירות לנפקדים בשירות סדיר וכן לנפקדים משירות מילואים. אנו עוזרים לנפקדים לעמוד על שלהם ולקבל את מה שמגיע להם יום יום. אם אתה נפקד שרוצה לפתור את הבעיות שלך עם הצבא, לקבל את גזר הדין הקל ביותר אם בכלל, ולהימנע מרישום פלילי –  זה הזמן לפנות אלינו עוד היום. אנחנו יכולים לעזור לך. מאות חיילים לפניך קיבלו אצלנו טיפול מסור ומאות חיילים יקבלו שירות גם אחריך. אל תהסס – פשוט תפנה. השירות ניתן תוך שמירה על הפרטיות שלך.

מירי-פרופיל-מרובע

עו"ד מירי יעקב גביש

כל מה שצריך לדעת על נפקדות מהצבא

נפקדות – מה זה בכלל?

כל חייל המשרת בצה"ל, בין אם בשירות סדיר, שירות מילואים או כל שירות אחר, מחויב לשהות בבסיס שלו בכל זמן שהצבא מחייב אותו ואסור לו להעדר על דעת עצמו. איסור זה חל על היעדרויות מכל הסוגים – אי הגעה לבסיס בזמן שהיה צריך (כולל איחורים), בריחה מהבסיס בזמן שהחייל מחויב להיות בו, חייל שהועבר מיחידתו ליחידה אחרת ולא הגיע ליחידה החדשה בזמן שנקבע לו וכו'.

חייל שנעדר למשך תקופה של עד עשרים ימים בלבד מוגדר נפקד. לעומת זאת, אם היעדרותו של החייל תמשך למעלה מעשרים ימים, כלומר החל מעשרים ואחד ימים, החייל יוגדר עריק. הגדרות אלו – נפקד או עריק, משפיעות על האופן בו יטופל החייל ועל העונש שיקבל.

 

הגדרת הנפקדות בחוק והעונשים

בסעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי – חוק המסדיר את השיפוט הצבאי בצה"ל נכתב: "חייל שנעדר משירותו בצבא, או מהמקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, דינו – מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר לכך". זאת אומרת, שבאופן כללי עונשו של חייל הנעדר מצה"ל הוא שלוש שנות מאסר, אבל עונש זה משתנה בהתאם לנתונים ולנסיבות ובנוסף יש הבדל בין עונשי הנפקד והעריק. דרגתו של החייל, חומרת העברה שעבר, מצבו האישי – הנפשי, הפיזי והכלכלי, הסיבות בגללן נעדר, עורך הדין המייצג אותו ועוד נתונים רבים משפיעים על העונש שייגזר על הנפקד.

כשנגמרת תקופת הנפקדות, החייל הנפקד נשפט ביחידתו בהליך של דין משמעתי. משפט זה נערך בפני קצין המוסמך לכך הקובע את עונשו של החייל. העונש המקסימלי שיכול לקבל נפקד (שוב נזכיר שהכוונה לחייל שנעדר לתקופה קצרה מעשרים ואחד יום ולא יותר!) הוא שלושים וחמישה ימי מחבוש. העונש שנקבע משתנה בהתאם לנתוניו האישיים של הנפקד, כפי שפירטנו לעיל.

 

נפקדות למשך פחות מעשרים וארבע שעות

הנפקדות מצה"ל מתחלקת לשני סוגים עפ"י פקודת צה"ל: נפקדות של עד עשרים וארבע שעות ונפקדות של מעל עשרים וארבע שעות.

חייל שנפקד מיחידתו אבל חזר לפני שעברה יממה מרגע שיצא, יטופל משמעתית על פי כללי הדין המשמעתי בצה"ל אבל בשונה מחייל שנפקד מעל ל24 שעות, תקופת ההיעדרות לא תחשב לא כתב"ן (תקופה בלתי נמנית שלילית שלא נחשבת לחייל כימי שירות ולכן יצטרך להשלימה לאחר תקופת הזמן שהיה אמור לשרת) ומכאן שלא יצטרך להשלים יממה זו לאחר סיום שירותו.

שינוי נוסף במצב בו חייל נפקד לפחות מעשרים וארבע שעות הוא שהחייל ימשיך לקבל את משכורתו הצבאית והיא לא תוקפא וגם תשלומים נוספים שהוא צריך לקבל בזמן זה.

 

השלכות הנפקדות מהצבא

ההשלכה הראשונה היא כמובן העונש המידי אותו יקבל החייל בהתאם לנסיבות המקרה. כמו כן, רק אם החייל נעדר למשך יותר מיממה, משכורתו הצבאית תוקפא ויצטברו לו ימי תב"ן אותם הנפקד יאלץ להשלים לאחר סוף שירותו הצבאי.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך מאת עורך דין צבאי מירי יעקב גביש

גופי חקירה בצהל

גופי החקירה בצה"ל

מידע על גופי החקירה בצה"ל: מצ"ח, קבו"ד, וח"ק מערכת המשפט הצבאית בישראל שונה ומופרדת מזו האזרחית ומצ"ח היא היחידה החוקרת של חיל המשטרה. יחידה זו כפופה

קרא עוד »

מירי יעקב גביש ברשתות החברתיות