Miri Logo - White

חייגו עכשיו

היעדרות מהצבא

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

היעדרות מהצבא היא תופעה מורכבת המעוררת דילמות אישיות, חברתיות ומשפטיות. חיילים נעדרים משירותם מסיבות מגוונות, החל מקשיי הסתגלות ועד למצוקה נפשית. היעדרויות אלו משפיעות לא רק על החיילים עצמם, אלא גם על תפקוד הצבא ועל החברה הישראלית בכללותה. במאמר זה נבחן לעומק את התופעה, נעמוד על הסיבות האפשריות לה ונדון בדרכי ההתמודדות עימה.

 

גורמים להיעדרות מהצבא

1. קשיי הסתגלות לשירות הצבאי

המעבר החד מהחיים האזרחיים אל המציאות הצבאית, על אורח החיים הנוקשה, המשמעת הנדרשת והיעדר הפרטיות, מהווה אתגר קשה עבור חלק מהמתגייסים. קשיי ההסתגלות עלולים להוביל לדיכאון, לחרדה ולרצון להימלט מהמסגרת הצבאית.

2. מצוקה נפשית או רפואית

בעיות נפשיות כגון דיכאון, הפרעות חרדה, או קשיים על רקע אישיותי עלולים להקשות מאוד על השתלבות בצבא. גם מחלות פיזיות או פציעות עשויות להגביל את יכולת התפקוד, ובמקרים מסוימים אף להצדיק שחרור מוקדם.

3. קשיים משפחתיים או כלכליים

מצבי משבר במשפחת החייל, כמו מחלה קשה של ההורים, גירושין או מצוקה כלכלית, מקשים על החייל להתרכז בשירות ומגבירים את הנטייה להיעדר. במקרים אחרים, לחץ מצד המשפחה "לברוח" מהצבא משפיע לשלילה על המוטיבציה לשרת.

4. מוטיבציה נמוכה לשירות

חלק מהמתגייסים חסרים מלכתחילה עניין ורצון לתרום בצבא, בשל חוסר בשלות או העדר הזדהות עם הצורך בשירות. מוטיבציה נמוכה מעלה את הסיכון להיעדרויות ולנשירה ממסגרות צבאיות תובעניות.

5. אי-הסכמה אידיאולוגית עם השירות הצבאי

בשולי החברה הישראלית קיימות קבוצות המתנגדות באופן עקרוני לשירות צבאי מטעמים פציפיסטיים או אידיאולוגיים אחרים. הסתייגותם מעצם הגיוס לצה"ל עלולה להוביל לניסיונות השתמטות ועריקה ממושכים.

 

מה צריך לעשות חייל כשהוא שוקל או מחליט להיעדר מהצבא?

 • לשקול היטב את ההשלכות האפשריות של מעשיו, הן מבחינה משפטית והן מבחינת עתידו הצבאי והאזרחי.
 • לפנות לגורמי הסיוע הרלוונטיים בצבא, כגון מפקדים, קב"ן, או יועץ משפטי, כדי לקבל הכוונה וסיוע במציאת פתרונות חלופיים.
 • במידה והמצוקה נובעת ממצב בריאותי או נפשי, לדאוג לקבל חוות דעת מקצועית ואבחון מתאים שיוכלו לבסס בקשה לחופשה מיוחדת, פטור זמני או שחרור מוקדם.
 • להיוועץ עם עו"ד צבאי בעל ניסיון בתחום כמו עו"ד מירי יעקב גביש, שיכולה לספק מידע על הזכויות, החובות וההליכים הצפויים, ולסייע בגיבוש אסטרטגיית פעולה מיטבית.
 • הסיוע המשפטי חיוני על מנת להימנע מצעדים שגויים שעלולים להסלים את the situation, ולמצות את מלוא הזכויות תוך התנהלות במסגרת החוק הצבאי והאזרחי.
 • עורך דין המתמחה בדיני צבא יוכל לייצג את החייל מול מערכת המשפט הצבאית, להגן על האינטרסים שלו, ולפעול להשגת ההסדר המיטיב ביותר האפשרי בנסיבות העניין.

 

השפעת ההיעדרויות מהצבא על החברה הישראלית

1. תחושת חוסר שוויון בחלוקת נטל השירות

ככל שתופעת ההיעדרויות נפוצה יותר, כך גוברת בציבור ההרגשה שנטל השירות הצבאי אינו מתחלק באופן שווה והוגן. החיילים המשרתים מרגישים מקופחים אל מול אלו הנמנעים מלמלא את חובתם.

2. התרופפות של האתוס הציוני והערבות ההדדית

השירות הצבאי נתפס כערך יסוד ציוני, ביטוי מעשי לאידיאל של "כל ישראל ערבים זה לזה". התחמקות משירות נתפסת בחברה הישראלית ככישלון מוסרי, הפוגע בסולידריות ובלכידות החברתית.

3. דה-לגיטימציה מסוימת של מודל "צבא העם"

הגידול בהיקפי ההיעדרויות עלול בטווח הארוך לערער את הלגיטימציה של מודל הגיוס החובה, עליו מושתת צה"ל. ככל שיותר צעירים נמנעים משירות, עולים הקולות הקוראים לעבור למודל של "צבא מקצועי".

 

כיצד ניתן להתמודד עם היעדרות מהצבא?

1. זיהוי מוקדם של חיילים במצוקה ומתן סיוע

מפקדי צה"ל, בשיתוף עם גורמי בריאות הנפש והרווחה בצבא, נדרשים לגלות ערנות ולזהות חיילים המצויים במצוקה נפשית או אישית. הענקת ליווי ותמיכה אישית בשלב מוקדם עשויה לצמצם היעדרויות עתידיות.

2. הגברת המודעות לחשיבות השירות וטיפוח המוטיבציה

יש להשקיע מאמצים בהסברה ובחינוך, עוד בשלבי טרום הגיוס ובמהלך השירות עצמו, כדי להעצים את הערך והמשמעות של השירות הצבאי. זאת על ידי קיום מפגשים וסדנאות להגברת ההכרה בחשיבות התרומה לביטחון המדינה.

3. גיבוש מדיניות אכיפה עקבית והוגנת כלפי נפקדים

צה"ל נדרש לנהוג ביד קשה וללא משוא פנים כלפי חיילים הנעדרים מהשירות ללא הצדקה. במקביל, יש להפעיל שיקול דעת ולגלות רגישות במקרים בהם קיימות נסיבות אישיות מיוחדות.

4. יצירת מסלולים חלופיים לשירות משמעותי

לצד המאמצים למניעת היעדרויות, ראוי ליצור עבור חיילים המתקשים במסגרת הצבאית המסורתית מסלולי שירות חלופיים, בעלי אופי התנדבותי וקהילתי. כך ניתן לתעל את תרומתם למען החברה והמדינה.

 

ענישה עקב היעדרות מהצבא

היעדרות מהצבא נחשבת לעבירה חמורה הנושאת עימה השלכות משמעותיות לכן מומלץ לפנות לסיוע של עורכת דין מירי יעקב גביש שתייעץ ותסייע לכל מי שמתמודד עם מצב זה. חייל הנעדר מיחידתו ללא אישור עלול לעמוד בפני כתב אישום בגין עריקות מהצבא, עבירה צבאית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל. גם במקרים פחות קיצוניים, הצבא רשאי להעניש חיילים נפקדים בהליכים משמעתיים כגון ריתוק למחנה, מחבוש וקנסות. היעדרויות חוזרות ונשנות עלולות להוביל לשלילת הטבות, דחיית שחרור והרחקה משירות משמעותי. במקרים של היעדרות ממושכת, מסתכן החייל אף בהכרזה כעריק, מעמד הכרוך בסנקציות חריפות כמו מעצר, הגבלת יציאה מהארץ ונזקים תעסוקתיים עתידיים. לכן, חשוב שחיילים הנקלעים למצוקה יפנו לסיוע בצבא ויפעלו בהתאם לנהלים, כדי להימנע מהסתבכות פלילית.

 

עורך דין צבאי יכול לסייע רבות לחייל השוקל להיעדר משירותו

 1. ייעוץ והכוונה – עורך דין צבאי המתמחה בדיני צבא יספק הסברים על ההשלכות האפשריות של אי-התייצבות, כולל הסנקציות הצפויות, ויסייע בהערכת מצבו הספציפי של החייל.
 2. בחינת חלופות – משרד עו"ד מירי יעקב גביש יכול לסייע באיתור פתרונות חוקיים שימנעו היעדרות, כגון בקשת חופשה מיוחדת, יציאה לחו"ל מסודרת, פטור ממילואים או הצגת מסמכים רפואיים רלוונטיים.
 3. תיווך ומו"מ – במידת הצורך, עו"ד יוכל לפנות לגורמים הרלוונטיים בצבא, כדי להציג את מצבו של החייל ולנסות להגיע להסדרים מוסכמים, תוך הימנעות מהליכים משפטיים.
 4. ייצוג בהליכים משמעתיים ופליליים – אם יוגש כתב אישום נגד החייל בגין עריקות או היעדרות בלתי מאושרת, עורך הדין יוכל לייצגו בבית הדין הצבאי, לטעון לזכותו ולפעול להקלה בעונש.
 5. טיפול בתיק נפקדות – במקרים בהם ההיעדרות כבר התרחשה, סנגור צבאי ילווה את החייל לאורך כל ההליך, תוך שמירה על זכויותיו וייעוץ לגבי הצעדים הנדרשים לשם סגירת התיק והסדרת המעמד הצבאי.

היעדרות מהצבא

 • קשיי הסתגלות לצבא
 • מצוקה נפשית או בריאותית
 • בעיות משפחתיות וכלכליות
 • חוסר מוטיבציה לשרת וסיבות אידיאולוגיות
 • לעיתים מדובר בשילוב של כמה גורמים יחדיו
 1. לשקול את מעשיו מבחינה משפטית ומבחינת עתידו האזרחי
 2. לפנות למפקדים, קב"ן, או יועץ משפטי, כדי לקבל הכוונה וסיוע במציאת פתרונות חלופיים.
 3. לדאוג לחוות דעת מקצועית ואבחון מתאים שיוכלו לבסס בקשה לחופשה מיוחדת, פטור זמני או שחרור מוקדם.
 4. להיוועץ עם עו"ד צבאי בעל ניסיון שיכול לספק מידע על הזכויות, החובות וההליכים הצפויים, ולסייע בגיבוש אסטרטגיית פעולה מיטבית.

היעדרות מהצבא נתפסת כפגיעה בערך השוויון ובחלוקה הוגנת של הנטל בין כלל האזרחים. ככל שהתופעה רווחת יותר, מתפשטת בחברה תחושה של מרמור וערעור הסולידריות החברתית. בחברה הישראלית, היכן שהשירות הצבאי נתפס כמכנה משותף וכביטוי של ערבות הדדית, התחמקות משירות מתפרשת כהפרת האמון וכפגיעה באתוס הציוני המלכד. המסר השלילי מקרין על דור העתיד, ועלול בטווח הרחוק להביא להיחלשות הלגיטימיות והמחויבות למודל "צבא העם".

 • העמדה לדין צבאי על נפקדות או עריקות. במצב של הרשעה המצב יכול להוביל לשהות בכלא צבאי הנתאם לחומרת העבירה ולהתנהלות החייל.
 • ריתוק למחנה, מחבוש וקנסות. היעדרויות חוזרות ונשנות עלולות להוביל לשלילת הטבות, דחיית שחרור והרחקה משירות משמעותי.
 • מעבר לענישה הרשמית, חייל המשתחרר עם כתם של עריקות עשוי להיתקל בתחומים מסוימים בהם המעסיקים מייחסים חשיבות לאופן וסוג השירות הצבאי. מבחינת גופים שונים הרשיה בסניף עריקות או נפקדות סדרתית עלולה להעיד על תכונות אופי בעייתיות.
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>