פרופיל צבאי

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מדינת ישראל, יחד עם מספר מדינות נוספות, משתייכת לקבוצת מדינות אשר הצבא שלהן נבנה במודל של "צבא העם". למודל ייחודי זה יש משמעויות רבות, ובהתאם, השירות הצבאי משפיע ללא היכר על חייהם של אזרחי מדינת ישראל.

הפרופיל הצבאי, יחד עם נתונים נוספים, קובע איך ייראה שירותם הצבאי של האזרחים ולכן יש לפרופיל משמעות אדירה על עתידם. במאמר הבא נעסוק במבנה הייחודי של הפרופיל הצבאי ובדרך בה הוא נקבע.

מה זה פרופיל צבאי?

ובכן, לפני שנצלול לעומק הנושא חשוב להבין מה הוא הפרופיל הצבאי. פרופיל צבאי הוא ציון מספרי, הניתן לכל המועמדים לשירות, ותפקידו לציין מה היא מידת הכשירות של המועמדים לשרת בתפקידים השונים בהיבט הרפואי. חשוב לציין, לערך המספרי של הפרופיל אין משמעות אמיתית, למשל מועמדים בעלי פרופיל 64 אינם 64% כשירים לשירות בצה"ל.

הערכים אמנם שרירותיים אך ככל שהפרופיל גבוהה יותר, המשמעות היא שניתן לשרת במגוון רחב יותר של תפקידים. יחד עם זאת, הפרופיל הצבאי מהווה רק גורם אחד מתוך גורמים רבים אשר יקבעו לבסוף את שיבוצם של המועמדים.

כיצד נקבע פרופיל צבאי?

הפרופיל הצבאי הראשוני נקבע על ידי ועדה רפואית במסגרת הצו הראשון. אך חשוב לדעת, הפרופיל בהחלט נתון לשינוי ומועמדים רבים נעזרים בשירות עורך דין צבאי כדי לשנות פרופיל ולהתברג בתפקידים אחרים. כאמור, הפרופיל הראשוני נקבע בצו הראשון והוא מתבסס על בדיקות שנעשות במעמד הצו הראשון, כמו גם על סמך נתונים הקשורים למצבם הרפואי של המועדים בעבר ובהווה.

במעמד הצו הראשון, ראשית יבוצעו בדיקות בסיסיות לרבות בדיקת לחץ דם, דופק, שתן, גובה ומשקל. בהמשך, רופא יערוך בדיקה גופנית מקיפה הכוללת בדיקת עקמת בגב ופלטפוס בכפות הרגליים. בשלב הזה מועמדים יכולים להציג בפניי הרופא מסמכים רפואיים רלוונטיים.

 

לא כל בעיה רפואית משפיעה

כאמור, הפרופיל הצבאי נקבע על סמך נתונים רפואיים של המועמדים לשירות. יחד עם זאת, חשוב לדעת שלא כל בעיה רפואית בהכרח תביא להורדה בפרופיל הצבאי. הועדה הרפואית קובעת את הפרופיל הצבאי על סמך נהלים קפדניים באופן כזה שבעיה רפואית שלשיטתם אינה תשפיע על תפקודם של מועמדים בשירות, לא תביא להורדה בפרופיל הצבאי.

 

רשימת הפרופילים הצבאיים

  • פרופיל 97 – פרופיל שמעיד על מועמדים שכשירים לכל תפקיד בצה"ל בהיבט הרפואי. כמו כן, ייתכנו סעיפים מסוימים שאינם משמעותיים מספיק כדי להוריד את הפרופיל, אך ימנעו מהמועמדים לשרת בכל התפקידים.
  • פרופיל 82 – פרופיל 82 מלמד על מועמדים בריאים, אשר יכולים לשרת ברוב התפקידים הקרביים, אך בעלי בעיה רפואית קלה. לצורך העניין, מספר רב של נקודות חן עלול להביא לפרופיל 82, אך מועמדים עם בעיה רפואית זאת יוכלו לשרת ברוב המוחלט של התפקידים.
  • פרופיל 72 – פרופיל המעיד על מועמדים הסובלים מבעיה רפואית בינונית ברמת חומרה. לדוגמה, בעיות ברכיים, בעיות גב, אלרגיות, אסתמה ומספר משקפיים גבוה. מועדים בעלי פרופיל 72 אינם יכולים לשרת ביחידות חי"ר, אך יכולים לשרת שירות קרבי ביחידות: שריון, איסוף קרבי, תותחנים, חיל ההנדסה הקרבית, מערך נ"מ, לוחמי חילוץ והצלה של פיקוד העורף ועוד.
  • פרופיל 64 – פרופיל צבאי 64 מלמד על מועמדים עם בעיה רפואית די קשה. בעלי פרופיל צבאי זה אינם יכולים לשרת בתפקידים קרביים אך עדיין יכולים לשרת בתפקידי עורף משמעותיים כמו משטרה צבאית, מפקדי כיתות ועוד.
  • פרופיל 45 – פרופיל זה מעיד על בעיה רפואית חמורה. תחת פרופיל צבאי זה ניתן לשרת בתפקידים עורפיים שאינם דורשים מאמץ רפואי.
  • פרופיל 25 – פרופיל שניתן למתנדבים לשירות צבאי.
  • פרופיל 24 – פרופיל 24 הוא פרופיל צבאי זמני. פרופיל זה ניתן למועמדים שאינם כשירים לשירות באופן זמני. למשל, במקרים של ניתוח בזמן השירות הצבאי, מחלה מורכבת או כל מצב רפואי המונע מחיילים לשרת בזמן נתון. במידה והמצב הרפואי נגרם חצי שנה לקראת השחרור, יוחלט על שחרור מידי מצה"ל.
  • פרופיל 21 – פרופיל המלמד על חוסר כשירות לשירות, מסיבות רפואיות או נפשיות. במידה ומועמדים בעלי פרופיל זה ירצו להתנדב, הפרופיל יוחלף לפרופיל צבאי 25 והם יוכלו להתנדב.

 

מה ההשפעה של הפרופיל הצבאי על השירות בפועל?

כפי שכבר הבנו היטב, הפרופיל הצבאי מהווה את אחד מהגורמים המשמעותיים בשיבוץ של המועמדים לתפקידים השונים בצה"ל. בהתאם, לפרופיל הצבאי משמעות אדירה על השירות בפועל. ממד נוסף עליו משפיע פרופיל צבאי נוגע לתנאי השירות.

לצורך העניין, מועמדים אשר מצוין בפרופיל הצבאי שלהם מצוינים בעיות גב כרוניים, ככל הנראה יזכו לתנאי שירות שונים למדי ביחס לחבריהם ביחידה הצבאית. מסיבות אלו, במקרים רבים חיילים פונים לגורם מקצועי, לדוגמה עו"ד מירי יעקב גביש, ונעזרים בשירותם כדי שהצבא יתחשב בבעיה הרפואית שלהם.

 

ערעור על הפרופיל הצבאי

ובכן, במידה ומועמדים חשים שהפרופיל שלהם לא משקף את המצב הרפואי שלהם בפועל, עומדת לצידם הזכות לערער על הפרופיל הצבאי שלהם. לתהליך הערעור יש לגשת מצוידים במסמכים הרפואיים הרלוונטיים, עדיף כאלו המגיעים מרופאים מומחים, וכן להגיש לוועדה הרפואית את כל המסמכים הבירוקרטיים הנדרשים.

 

חריגי פרופיל חיל רגלים

במדינת ישראל עדיין קיימים מועמדים רבים לשירות המתקשים לוותר על החלום לשרת ביחידה קרבית. כפי שהוצג, ישנם פרופילים צבאיים אשר אינם מאפשרים שירות צבאי וזאת כי הצבא קובע שבעלי פרופילים כאלו אינם כשירים לשירות קרבי. יחד עם זאת, מועמדים לשירות שהפרופיל הצבאי שלהם לא מאפשר שירות קרבי, יכולים להגיש בקשה להכרה כחריגים. במקרים מסוימים, הועדה הרפואית בוחרת לאפשר למועמדים הללו להשתבץ בתפקידי חי"ר.

 

גורמים נוספים המשפיעים על השיבוץ בצה"ל

כאמור, מעבר לפרופיל הצבאי ישנם גורמים נוספים המשפיעים באופן משמעותי על השיבוץ לתפקידים השונים. הגורם המוכר ביותר גם הוא ציון מספרי הנקרא קב"א (קבוצת איכות), ציון קב"א גבוה מאפשר שירות בתפקידי מודיעין, קצונה, טיס, חובלים ותפקידים נוספים אשר נתפסים "נחשבים".

ציון הקב"א בנוי ממספר מדדים לרבות מספר שנות הלימוד של מועמד, ציון במבחן פסיכוטכני וראיון אישי. בשנים האחרונות צה"ל מקדם רפורמה לביטול שיטת הקב"א, הישארו מעודכנים ותבדקו לאן הרוח נושבת.

 

הימנעו משקרים מסוכנים

בהקשר של קביעת הפרופיל הצבאי, מועמדים רבים לשירות נוטים להסתיר מידע רפואי חשוב במעמד הצו הראשון. הרציונל העומד מאחורי מעשים אלו היא המחשבה שהסתרת הסיטואציה הרפואית האמיתית תביא לקבלת הפרופיל הצבאי הרצוי. ובכן, כדאי להימנע משקרים באופן כללי ובנושא הזה בפרט.

האופן בו נקבעים הפרופילים הצבאיים הוא שקול ומחושב היטב, כמו כן הוא נעשה בידיי מומחים ומטרתו העיקרית היא לשמור על בריאותם של המועמדים, לצד שמירה על האינטרסים של הצבא. מועמדים אשר סובלים מבעיה רפואית מסוימת ומנסים להסתיר אותה, סיכוי לא רע שהבעיה הזאת תבוא לידי ביטוי בזמן השירות הצבאי והיא עלולה לגרום לנזקים קשים ובלתי הפיכים.

אל תשחקו עם הבריאות שלכם, ישנם תפקידים חשובים רבים בצבא, המערך העורפי לא נופל בחשיבותו מהמערך הלוחם. מועמדים שבכל זאת רוצים להילחם על הפרופיל הצבאי שלהם, כדאי שיעשו זאת בדרך לגיטימית, באמצעות פנייה לוועדה רפואית בעזרת עו"ד צבאי. אנחנו מאחלים הצלחה רבה בהמשך הדרך ושירות מועיל ומשמעותי!

פרופיל צבאי
פרופיל צבאי
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 103 ביקורות
×
js_loader
cropped-מירי-גביש-תמונת-פרופיל-מוקטן.jpg
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>