Miri Logo - White

חייגו עכשיו

בריאות בצבא

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מדינת ישראל היא אחת מהמדינות הבודדות בעולם בהן נהוגה שיטת "צבא העם". צבא העם הוא מודל בו כל אזרחי המדינה מועמדים לגיוס מעבר לקבוצות שוליים בעלות מאפיינים ייחודיים. בניגוד לחיים הנורמטיביים המתנהלים במדינה, בצבא נהוגה מדיניות שונה למדי. השיטה הדמוקרטית בה מתנהלת מדינת ישראל מקבלת ביטוי מופחת בצבא.

בהתאם, הצבא פועל כסוג של תת מדינה בעלת מאפיינים שונים, אכיפה נפרדת, לרבות משטרה נפרדת, מערכת משפט נפרדת ומערכת בריאות נפרדת. במאמר זה נעסוק במערכת הבריאות בצבא ובמאפייניה הייחודיים.

 

תחילת הדרך – פרופיל רפואי

ובכן, נקודת המפגש הראשונה בין מועמדים שירות צבאי לבין מערכת הבריאות בצבא היא מעמד קביעת הפרופיל הצבאי. הפרופיל הרפואי הוא למעשה ציון מספרי, הנע בטווח ציונים בין 21-97, אשר ערכו מעיד על הפוטנציאל של מועמדים לשרת בתפקידים השונים בצה"ל בהיבט הרפואי. פרופיל 97 מלמד על פוטנציאל איוש כל התפקידים בצבא בהיבט הרפואי ואילו פרופיל 21 מזכה את המועמדים בפטור מלא משירות על בסיס רפואי או נפשי.

 

מה אומר הערך המספרי של הפרופיל?

רבים נוטים לטעות באשר לערכו המספרי של ציון הפרופיל. חשוב להבהיר, לערך המספרי של ציון הפרופיל אין משמעות אמיתית, מערכת הבריאות בצבא קבעה ערכים מספרים שרירותיים כדי שהגורמים בתוך המערכת ידעו לתקשר זה עם זה באופן מיטבי.

לצורך הדוגמה, פרופיל 82 אינו מלמד על פוטנציאל איוש 82% מהתפקידים בצבא, או לחלופין על כשירות בריאותית של 82%. יחד עם זאת, ככל שערכו המספרי של הפרופיל הרפואי גבוה יותר, מועמדים יוכלו לשרת במגוון רחב יותר של תפקידים בהיבט הבריאותי.

משמעות הפרופיל הרפואי

כאמור, בצבא ההגנה לישראל מונהג על פי שיטת צבא העם, בהתאם נתח גדול למדי מהאזרחים משרתים בצה"ל ולשירות כשלעצמו, כמו גם לתפקיד הצבאי, ישנה משמעות רבה על עתיד האזרחים. הפרופיל הרפואי מהווה את הביטוי של הבריאות בצבא, כך שמועמדים שמקבלים פרופיל נמוך, מוערכים על ידי הצבא כפחות כשירים לשירות בהיבט הרפואי, ומכאן לא יוכלו לשרת בכל התפקידים.

במציאות בה לשירות הצבאי ישנה השפעה מכרעת על עתיד האזרחים, הפרופיל הרפואי תופס מקום חשוב למדי בחייהם של המועמדים לשירות ולעיתים נראה כחורץ גורלות. חשוב לדעת, הפרופיל הרפואי הוא אינו גזרה משמיים והוא ניתן לשינוי באמצעות הליך רפואי ייחודי לצה"ל – ערעור על פרופיל צבאי.

 

הליך הערעור על פרופיל צבאי

ובכן, לאחר קביעת הפרופיל הראשוני ניתנת למועמדים אפשרות לערער על ציון הפרופיל שניתן להם. אחד מגופי הבריאות בצבא, הועדות הרפואיות, הם אלו שמטפלים בענייני ערעורי פרופיל. הגשת ערעור על פרופיל צבאי כוללת בתוכה מענה על מספר שאלונים, הגשת מסמכים רפואיים מטעם רופאים מומחים ועוד מספר עיסוקים בירוקרטיים.

רבים נוהגים לפנות לגורמים מקצועיים, לרבות משרד עו"ד מירי יעקב גביש, וזאת כדי לקבל סיוע מקצועי המגביר את הסיכוי להגעה לתוצאה רצויה.

 

בריאות בצבא – גורמים אחראיים

ובכן, המערך האחראי על תום הבריאות בצבא הוא חיל הרפואה של צה"ל, בראשו עומד קצין הרפואה הראשי. חיל הרפואה ככלל אחראי על המענה הרפואי בצבא באופן מקיף, שירותי בריאות כמו שגם שירותי בריאות נפשיים. בכל בסיס ובכל מוצב בצה"ל צריך להיות גורם רפואי, כזה שידע לתת מענה רפואי דחוף ולהפנות לטיפולי המשך בשעת הצורך.

 

ביטוח בריאות בצבא

במדינת ישראל נהוגה שיטה של מתן ביטוח רפואי לכל האזרחים. המשמעות של ביטוח רפואי היא שבתמורה לנתח מסוים מהשכר, המשתנה כתלות בגובה השכר, ניתן סבסוד משמעותי של השירותים הרופאים במדינת ישראל באופן כזה שיהיה נגיש לכלל האזרחים. צה"ל פועל בצורה דומה, כל המשרתים בצבא זכאים למענה רפואי כאשר ביטוח הבריאות בצבא אחראי על ההיבט הפיננסי.

 

שירותי הבריאות בצבא להם זכאים החיילים

כאמור, מרגע שהמועמדים מתחיילים והופכים רשמית לחלק מהמערך הצבאי, האחריות השירותים הרפואיים עוברת מקופות החולים למערך הבריאות בצבא. במסגרת אחריות זאת, מערך הבריאות בצבא מחויב לספק למשרתי החובה והקבע מספר שירותים:

  • ביקור אצל הרופא – במידה וחיילים חשים ברע, עברו פציעה וכדומה, הם זכאים לביקור אצל רופא
  • תרופות – חיילים זכאים לקבל את התרופות להם הם זקוקים ללא עלות כספית. כמו כן, הם צריכים לגשת לבית המרקחת עם מרשם עדכני ולקבל את התרופות.
  • ניתוחים – במידה ורופא מומחה צבאי קבע כי על החיילים לעבור ניתוח, החיילים יעברו ניתוח במימון צבאי מלא. כמו כן, במידה וחייל משוחרר מוכיח כי נגרמה לו בעיה רפואית בעת שירותו הצבאי, וכזאת שמצריכה ניתוח, הצבא יממן את הניתוח. מדובר לרוב במקרים מורכבים המצריכים סיוע עו"ד צבאי כדי להביא למיצוי הזכויות עד תום.
  • רפואת שיניים – כחלק ממערך הבריאות בצבא, חיילים זכאים לטיפולי שיניים סדירים ללא עלות על מנת לשמור על כשירות מרבית.
  • רפואה מקצועית – חיילים סדירים זכאים במקרה הצורך גם לטיפולי פיזיותרפיה, טיפולים פסיכולוגים ולעוד מגוון שירותי רפואה מקצועית, גם במקרה הזה הטיפול ייתן ללא עלות וימומן על ידי מערך הבריאות בצבא.

 

רפואה דחופה

ובכן, טיפול רפואי בצבא ניתן גם למי שאינו נמצא בבסיס הצבאי שלו בכל רגע נתון. לצורך העניין, ישנם מקרים רבים בהם חיילים חשים ברע במהלך החופשה בבית. במקרה כזה, הם יכולים לקבל טיפול רפואי ראשוני הוא בטרם יחזרו לבסיס שלהם. מרפאות "ביקור רופא" הן המרפאות בהן ניתן שירות רפואי ראשוני לחיילים מחוץ לבסיס המקור שלהם.

רפואי המרפאות משמשים עבור החיילים מאין רופאי משפחה ובמקרה הצורך, גם יפנו אותה למיון להמשך טיפול. כמו כן, בסמכותם של רפואי המרפאות לאשר לחיילים עד ארבעה ימי חופשה, כך שהחיילים יוכלו להתאושש מספר ימים בביתם עד החזרה לבסיסם.

 

בריאות נפשית בצבא

כאמור, אחד מהשירותים להם זכאים חיילים במסגרת שירותם הצבאי הוא טיפול נפשי. כחלק ממערך הבריאות בצבא, ישנו מערך שלם האחראי על היבט הבריאות הנפשית. בשנים האחרונות גברה המודעות למצוקות נפשיות, בייחוד כאלו הנוצרות במהלך השירות הצבאי.

שירות בצבא טומן בחובו מצבים מאתגרים שלא מתרחשים במציאות שמחוץ לצבא, בהתאם קם מערך שלם של רפואה נפשית מונעת, מעגלי שיחות, טיפולים יזומים ואנשי מקצוע רבים העוסקים במלאכה. קב"ן הוא איש המקצוע העומד בחזית המערך, קב"ן יכול להיות פסיכולוג, עו"ס או פסיכיאטר.

במידה וחיילים חשים כי הם זקוקים לעזרה נפשית, הם זכאים לפגישה עם קב"ן. בהתאם לאבחנה של איש המקצוע יקבעו צעדי המשך, צעדים כאלו יכולים להיות התאמת הפרופיל למצב הנפשי ובהתאם מעבר לתפקיד מותאם, והם גם יכולים להיות המשך טיפול שיחתי או תרופתי.

 

בריאותכם חשובה יותר מהכול

למרות שנעשים צעדים משמעותיים בשנים האחרונות כדי לשפר את מערך הבריאות בצבא, הוא עדיין לוקה בחסר ומחדלים רבים מרחשים בצה"ל בהיבט הרפואי. לעיתים, חיילים המתגייסים לשמור על המדינה שוכחים לשמור על עצמם ועל בריאותם, במצבים כאלו יכול להיווצר נזק ארוך טווח.

חשוב שכל חייל וחיילת ידעו לשים את הדאגה בריאות בראש ובראשונה, לא יפחדו להיכנס למאבקים עם בכירים מהם, ולא יוותרו על מה שמגיע להם. במקרים בהם נעשה עוול וחיילים מוצאים עצמם מול מערכת אטומה, כדאי לפנות אל עורך דין צבאי לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי. אנחנו מאחלים מפה הצלחה רבה ובריאות איתנה!

בריאות בצבא
בריאות בצבא
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>