האם ישנה הגבלת פיטורין עקב מילואים

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

האם ישנה הגבלת פיטורים עקב שרות מילואים?

תושבי ישראל המסיימים את שירותם הצבאי בצבא ההגנה לישראל, נדרשים לשירות מילואים וזאת לצרכי תגבור כוחות הסדיר בצבא במצבי חירום ובעיתות שגרה כאחד. השירות במילואים מעוגן באמצעות מספר חוקים המיועדים מצד אחד להגן על הצורך במערך המילואים כחלק מכוחות הצבא ומצד שני להגן על זכויותיהם של משרתי המילואים בכל הנוגע לזכויותיהם במקום העבודה ויתר הזכויות העומדות לרשותכם כאזרחי המדינה.

עורך דין מירי יעקב גביש

עורך דין צבאי מירי יעקב גביש

צור קשר עכשיו ואנחנו נדאג לשאר!

להאזנה:

 

אחד מהחוקים המיועדים לצרכי הגנה על משרתי המילואים במקום עבודתם הוא חוק חיילים משוחררים – החזרה לעבודה, האוסר את פיטוריו של עובד בגין שירותו במילואים, קריאתו לשירות מילואים ו/או שירותי הצפוי במערך המילואים. במידה ופוטרתם ממקום עבודתכם בעקבות שירות מילואים, אנו ממליצים לכם לפנות לשירותיו של עורך דין דיני עבודה על מנת לבסס את תביעתכם אל מול המעסיק.

 

כאמור לעיל, חוק חיילים משוחררים אוסר על פיטורי עובד הנדרש לשירות מילואים וזאת ללא קשר לתדירות או משך השירות לו הוא נדרש. בנוסף, החוק אוסר לפטר עובד/ת מכל סיבה שהיא גם במהלך תקופת היותו במילואים וגם במהלך 30 הימים שלאחר שירות המילואים וזאת במידה והעובד/ת שירת במילואים מעל יומיים ברציפות לכל הפחות.

האם ישנה הגבלת פיטורין עקב מילואים
האם ישנה הגבלת פיטורין עקב מילואים

חשוב לדעת: במניין ימי ההודעה המוקדמת לפיטורים, חל איסור למנות את ה-30 הימים שלאחר שירות המילואים ולפיכך קבלת הודעה מוקדמת לפיטורים חייבת להיעשות רק לאחר תום 30 הימים ממועד סיום שירות המילואים.

הגבלת פיטורים שרות מילואים

פיטורים בעקבות מילואים

כל עובד/ת הפוטר ממקום עבודתו ללא היתר הניתן למעסיק לעשות כן במהלך שירות המילואים של העובד/ת ו/או במהלך 30 הימים שלאחר השירות, רשאי להגיש תביעה כנגד המעסיק בפני ועדת התעסוקה במשרד הביטחון. ועדה זו דנה בתביעת העובד/ת ובסמכותה להחליט על אחת מהפעולות הבאות:

  • מתן צו המחייב את המעסיק לקבל ו/או להחזיר את העובד/ת לעבודה
  • מתן צו המחייב את המעסיק לשלם את לעובד/ת דמי פיצויים השווים ל-5 פעמים של גובה השכר אותו קיבל ו/או היה זכאי לקבל העובד/ת בגין החודש הסמוך לפיטוריו. כמו כן, בסמכות הועדה לקבוע את סכום הפיצויים אותו היא רואה לנכון לתבוע מהמעסיק.
  • מתן צו משולב המשלב בתוכו גם צו העסקה וגם צו לפיצויים.

יחד עם זאת, חשוב לציין ולהבהיר שכל עובד/ת המקבל לידיו צו קריאה למילואים מחויב ליידע את המעסיק בנוגע לצו ומועדי השירות המתוכנן וזאת תוך פרק זמן סביר מרגע קבלת הצו לידיו, וזאת בהתאם לסעיף 41ג  לחוק חיילים משוחררים- החזרה לעבודה. עובדי חברות קבלן וחברות כוח אדם מחויבים בהודעה לממונה עליהם. במקרים בהם העובד לא היה מועסק בזמן קבלת הצו, הוא מחויב בהודעה על קריאות שירותו למילואים ומועד השירות תוך פרק זמן סביר לאחר תחילת עבודתו.

עובדים שאינם מודיעים למעסיקיהם או הממונים עליהם בנוגע לקבלת צו הקריאה למילואים, עלולים לאבד את זכויותיהם בכל הנוגע לחוק האוסר על המעסיק לפטרם בשל שירות המילואים.

"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 103 ביקורות
×
js_loader
cropped-מירי-גביש-תמונת-פרופיל-מוקטן.jpg
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>