פטור ממילואים להורים שכולים

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

להאזנה:

 

חשוב לציין כבר בפתח מאמר זה, כי הורים ששוכלים את יקיריהם מקבלים פטור אוטומטי משירות המילואים, אך עליהם לפנות לצבא בכדי לממש זאת. הפטור לא יינתן להורים שאינם יוזמים התקשרות עם הצבא לגביו וכל עוד לא ניתן, שירות המילואים ימשיך להתרחש עד ההגעה לגיל הפטור, או אם קיימות נסיבות אחרות כמו אימהות, הריון או בעיות רפואיות.

 

הורים שכולים שנמצאים בשירות מילואים פעיל, או שקיבלו צו זימון לשירות מילואים הינם הורים שבנם או ביתם (לרבות ילדים מאומצים כחוק) מצאו את מותם במהלך השירות הצבאי הסדיר או במהלך שירות המילואים.

על פי הגדרת החוק, הורים שכולים הם אנשים שמוכרים על ידי אגף משפחות והנצחה של משרד הביטחון ו/או המוסד לביטוח לאומי, המעניקים תגמולים ושיקום למשפחות הנספים במערכות ישראל או נפגעי פעולות האיבה.

כיצד מוגשת הבקשה לפטור?

הבקשה מוגשת באמצעות טופס 58 שעניינו דחיית שירות/ קיצור שירות/ שחרור או פטור משירות ביטחון, או חופשה מיוחדת שתוגש ליחידה שבה משרת ההורה. הטופס יתקבל אצל מפקד היחידה והוא אחראי להעביר אותו לאישור הגורמים הרלוונטיים בצה"ל.

במידת הצורך, יש לצרף לבקשה אישורים מתאימים (בעיקר אלה המעידים על אובדן הבן או הבת).

כאשר ניתן האישור, יורה הצבא להעניק פטור אוטומטי משירות מילואים להורה מפאת השכול. על פי פטור זה, לא יזומן ההורה עוד לשירות מילואים כעת או בכל תקופה אחרת. תעודת הפטור מציינת כי פטור זה ניתן בשל תום שירות.

מתי מוענק סופית הפטור ממילואים להורה שקול?

יש לציין כי עד מתן האישור לבקשת הפטור, מחויב מפקד היחידה לאשר בכל מקרה את שחרור החייל ולשלוח לו על כך הודעה בכתב.

בקשה שתוגש עד עשרה ימים לפני תחילת ריצוי שירות המילואים, תאושר בתוך עשרה ימים על פי החוק הצבאי.

כל בקשה שתוגש מתחת לעשרת הימים שלפני תחילת ריצוי שירות המילואים, תאושר לכל המאוחר עד יום לפני מועד המילואים הנקוב בצו.

אם הבקשה תוגש במהלך שירות המילואים עצמו, היא תאושר על ידי מפקד היחידה ללא סייגים עד 72 שעות ממועד הגשתה.

אם אתעלם מהצו, צה"ל כבר יבין לבד שעליו לשחרר אותי?

זכרו כי כל התעלמות מהצו, אי הגעה לשירות המילואים, נפקדות או עריקות – תהיה הסיבה אשר תהיה, תחייב את צה"ל בהעמדת ההורה לדין בבית דין צבאי והוא יהיה צפוי לעונש מאסר בכלא צבאי.

חיילי מילואים שזכאים להעברת יחידה

חיילי מילואים שהינם בנים שכולים או שכולים לקרובים מדרגה ראשונה או נשואים + 6 ילדים יהיו זכאים לשיבוץ ביחידות עורפיות. אם שיבוץ המילואים התבצע ליחידה שאיננה לפי שביעות רצונו של החייל (למשל במקרה שבו חל שיבוץ ליחידה עורפית בעוד שהחייל מעוניין לשרת ביחידה קרבית), ניתן להגיש בקשה להתנדבות ביחידה בעלת ייעוד קדמי.

את הבקשה יש להגיש דרך האזור האישי באתר צה"ל ולמלא את המסמכים הנדרשים. הבקשה תיבחן על ידי גורם המוסמך לכך והמענה יינתן בהקדם האפשרי וללא דיחוי.

פטור ממילואים להורים שכולים
פטור ממילואים להורים שכולים
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 103 ביקורות
×
js_loader
cropped-מירי-גביש-תמונת-פרופיל-מוקטן.jpg
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>