קנס בלבד בגין עריקות שנה

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

האפשרות של קנס בלבד בגין עריקות שנה היא ללא ספק דרך מעולה להתמודד עם עבירה חמורה מן הסוג הזה, שבצדה גם רישום פלילי. במאמר הבא נסביר מה ניתן לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי לקבל רק קנס ולא עונש חמור יותר, עם מי אפשר להתייעץ בכל מקרה של דילמה ומה ההבדל בין סוגי עריקים

היעדרות משירות צבאי ללא אישור היא עבירה חמורה. בגין העבירה הזו ניתן לקבל עונש מאסר בכלא צבאי ומתבצע גם רישום פלילי לתקופה של 17 שנים או בנסיבות מקלות עד 5 שנים. עם זאת, יש מקרים שבהם חיילים קיבלו קנס בלבד בגין עריקות שנה – למרות שזו נחשבת תקופה ארוכה ומשמעותית.

 

היתרונות של קנס בלבד

העניין הוא שהדרך לקבל קנס בלבד בגין עריקות שנה מתחילה בהתייעצות עם עורך דין שמגיע מהתחום ומכיר אותו. לא כדאי לנסות להתמודד לבד עם גורמים צבאיים שונים, כי המשמעות היא תהליך לא מדויק שבגינו יותר נזק מאשר תועלת. מעבר לכך, התייעצות עם עורך דין מגדילה את הסיכוי לקבל קנס בלבד בגין עריקות שנה בגלל שהוא בקיא בפסקי דין תקדימיים שבהם כבר ניתנו עונשים כאלה.

 

הבדלים בין סוגי עריקות בצה"ל

היכרות עם סוגי העריקים השונים יכולה גם היא לעזור לנו להבין מתי בדיוק הצבא מחליט להטיל רק קנס ומתי הוא מתעקש על עונש מאסר. באופן כללי, ההבדל הוא בין סוגי העריקות הבאים:

  1. משתמט – אדם שלא הגיע לבקו"ם כדי להתגייס
  2. עריק בקו"ם – מי שמסרב להתפנות ליחידתו.
  3. עריק מילואים – אדם שלא מתייצב למילואים

 

מתי אפשר לקבל קנס בלבד בגין עריקות שנה?

הנסיבות שבהן מתקיימת העריקות הן אלו שמשפיעות בצורה הכי דרמטית על העונש. ככל שהנסיבות מקלות יותר והחייל או החיילת גם יכולים להוכיח אותן, כך עולה הסיכוי ל קנס בלבד בגין עריקות שנה ולא מאסר בכלא צבאי. עם זאת, כן יש מקום לפרשנות של הפרקליטות וגם של בתי הדין הצבאיים שאמורים לטפל בנושאים הללו.

כך לדוגמא אפשר לקבל קנס בלבד בגין עריקות שנה על רקע מצבים נפשיים מסוימים. אם מדובר על חיילים בעלי מוטיבציה גבוהה שהתגייסו לשירות חובה ביחידה קרבית ואז המצב הנפשי שלהם התדרדר, בית המשפט כנראה יכיר בזה כנסיבות מקלות.

בנסיבות כאלה, יכול להיות שאותו חייל אפילו יברח הבסיס ולא יחזור במשך שנה תוך כדי שהוא מטופל מול פסיכולוג או פסיכיאטר. בתום העריקות ואם מותאם לחייל פרופיל 21, התוצאה כנראה תהיה קנס בלבד בגין עריקות שנה.

 

מהם השיקולים של בתי הדין הצבאיים?

בתי הדין הצבאיים מתייחסים אל מספר שיקולים משמעותיים בבואם להחליט האם להטיל קנס בלבד או לקבוע עונש מאסר. הנה למשל השיקולים המרכזיים ומה שעומד מאחוריהם:

  1. הרקע בצבא של אותו חייל – יש הבדלים בין סוגים שונים של עריקות. גם מבחינת בתי הדין הצבאיים, קיים לדוגמא הבדל משמעותי בין חייל שלא התגייס בכלל למרות שהוא קיבל צו גיוס והיא אמור להתייצב בבקו"ם בתאריך מסוים, לבין חייל שהחליט שהוא עריק אחרי שכבר עבר את שרשרת החיול אבל אז לא רצה להתפנות ליחידה הצבאית שלו. בנוסף, יש הבדל בין קנס בלבד בגין עריקות שנה משירות מילואים לבין עריקות משירות חובה. חוץ מזה, קיימים הבדלים בין הרקע בצבא של כל חייל: נפקדות לדוגמא מוגדרת בתור תקופת היעדרות של עד 21 ימים ובמהלכה התהליך המשמעתי נותר ביחידה, בעוד בתום תקופת הנפקדות מתחילה תקופת העריקות והטיפול במקרה עובר לאחריות המשטרה הצבאית.
  2. נסיבות ההיעדרות – המקרה שבו חייל הפך להיות עריק בגלל מצב נפשי הוא רק חלק מתוך רשימה ארוכה יותר של נסיבות שיכולות להגיע עד קנס בלבד. ברוב המקרים, בתי המשפט מייחסים חשיבות לדוגמא למצב משפחתי של החייל, למצבו האישי בתוך משק הבית וכן הלאה. אם ההיעדרות יכולה להיות מוצדקת בנסיבות אישיות או כלכליות הגיוניות, מאוד יכול להיות שבבתי הדין הצבאיים לא ירצו להעמיס עוד יותר על החייל ולכן יחליטו לקבוע קנס בלבד בגין עריקות שנה.
  3. ייצוג משפטי הולם – אי אפשר לדבר על הבדלים בין מקרים שונים של קנס בלבד בגין עריקות שנה לבין עונש חמור של ישיבה בכלא צבאי בגין אותה תקופת היעדרות, בלי להזכיר את החשיבות של ייצוג משפטי הולם. זהו אחד הגורמים המרכזיים שמשפיעים על תקופת הענישה ועל ההשלכות שלה. אם רוצים להגדיל את הסיכוי לקבל קנס בלבד בגין עריקות שנה, חייבים לפנות כמה שיותר מוקדם אל עורך דין שבקיא בתחום ומכיר אותו. בזכות המעורבות של עורך הדין, ניתן יהיה לנמק כל בקשה בצורה משכנעת. בשביל שהבקשה תהיה משכנעת וברמה גבוהה, עורך הדין מבסס את הטענה המרכזית שלו בצורה מנומקת, ברורה ועם הפניות לכמה שיותר פסקי דין שתומכים בה.

מתי פונים לעורך דין?

הטעות הנפוצה היא לחכות עם הניסיון להשיג קנס בלבד בגין עריקות שנה עד אשר מגיעים לחקירה או נחשפים על ידי המשטרה הצבאית. בפועל, אין שום בעיה לפנות אל עורך הדין עוד במהלך ההיעדרות והעריקות עצמה. גם אם נמצאים במצב של עריקות ומתחבאים לדוגמא בבית או בכל מקום אחר, אפשר להתייעץ עם עורך דין ולבחון את הנסיבות הקיימות.

 

תקופת ההיעדרות וחשיבותה

קנס בלבד הוא פונקציה של כמה גורמים נוספים. מבחינה אובייקטיבית, צריך לדוגמא להביא בחשבון את תקופת ההיעדרות. אם בוחנים הכרעות רלוונטיות של בתי משפט צבאיים, רואים שאת העונשים הקלים מטילים על מקרים שבהם ההיעדרות היא לתקופה של עד 75 ימים בלבד.

זו נחשבת תקופה מגלה שבגינה גם העונש הוא מינימאלי ולכן הוא מספיק. אבל אם תקופת ההיעדרות היא מעל 75 ימים, העריקות נחשבת בנסיבות מחמירות ולכן החייל מועמד לדין בבית משפט צבאי. במקרים כאלה, הסיכוי של קנס בלבד בגין עריקות שנה יורד משמעותית.

 

איך מגיעים למצב של עריקות בלי כלא?

בין אם מדובר על קנס או על כל ענישה אחרת, אין ספק שהאינטרס המיידי של חיילים וחיילות בגילאים שונים הוא להגיע למצב של עריקות בלי כלא. החדשות הטובות הן שמדובר על תופעות שכיחות מכפי שנהוג לחשוב, בעיקר אם פועלים נכון. בין היתר, הדרך לפעול נכון היא לפנות מוקדם לעורך דין מקצועי, להתייעץ איתו בכל מקרה של דילמה או התלבטות ועוד. מבחינת תזמון, הדגש הוא על התייעצות עם עורך דין עוד לפני המעצר.

 

למה פונים לעורך דין לפני המעצר?

פניה לעורך דין לפני המעצר חשובה מכמה סיבות. ראשית, היא מאפשרת לכל חייל או חיילת לקבל ליווי משפטי הולם עוד במהלך החקירה. בגלל שכל דבר שנאמר על ידי החיילים במהלך החקירה של המשטרה הצבאית עלולה לשמש לרעתם ולהקטין את הסיכוי לקנס בלבד במקום מאסר בכלא הצבאי, עדיף להתייעץ עם עורך דין ולהתייעץ איתו.

חוץ מזה, פונים לעורך דין לפני המעצר כדי שהוא יהיה מעורב בכל התהליך ובמידת הצורך אף יוכל להצביע על ליקויים שמתגלים בו.

קנס בלבד בגין עריקות שנה
קנס בלבד בגין עריקות שנה
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>