Miri Logo - White

חייגו עכשיו

שינוי שיבוץ בצבא

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

הדרך לבצע שינוי שיבוץ בצבא עוברת בקבלת החלטה, פנייה לגורמים המוסמכים, מילוי טפסים, ובמידת הצורך גם ערעור על החלטת הגופים הרלוונטיים. בכל אחד מהשלבים האלה אפשר וחשוב להתייעץ עם עורך דין, שיכול לקצר את התהליך ולהגדיל את סיכויי ההצלחה שלו עבור החייל או החיילת.

 

שיבוץ חייל בצבא ההגנה לישראל (צה"ל) הוא לרוב בעל חשיבות עליונה לניסיונו הצבאי ולשירותו. מסיבות רבות, ייתכן שהתפקיד או הבסיס שהוקצו בהתחלה לא יתאימו לציפיותיו, שאיפותיו או אפילו לנסיבות האישיות של החייל. למרבה המזל, צה"ל מספק דרכים לחיילים לבקש שינויים בתפקידים. למרות שהתוצאה אינה מובטחת, הבנת תהליך זה יכולה לסייע באופן משמעותי לאלה שמוצאים את עצמם במיקומים לא נוחים.

 

במה תלוי התהליך של שינוי שיבוץ בצבא?

השיבוץ בצה"ל תלוי במספר משתנים: העדפת צה"ל, יכולות החייל והצרכים השוטפים של הצבא. צה"ל שואף לאזן בין הגורמים השונים כדי להבטיח שיבוץ חיילים בתפקידים המועילים, הן לפרט והן למטרות הרחבות של הצבא. עם זאת, השגת השיבוץ המושלם אינה תמיד ריאלית.

 

מהם השלבים המוקדמים לפני שינוי שיבוץ בצבא?

בשלב הראשוני של ההערכה, המורכב מהערכות פסיכוטכניות וראיונות אישיים, צה"ל מקבל הבנה לגבי הכישורים והפוטנציאל של המתגייס. לאחר מכן, המתגייסים מקבלים מנילה או "שאלון העדפות", המציג תפקידים אשר נחשבים כמתאימים להם. לאחר מכן מוטל על המתגייסים לדרג את התפקידים הללו על סמך האינטרסים שלהם.

 

האם העדפות אישיות משפיעות על שינוי שיבוץ בצבא?

למרות שצה"ל מתייחס בדרך כלל להעדפות האישיות המפורטות במנילה, הדרישות המשתנות של הצבא יכולות להכתיב את המשימה הסופית של המתגייס. פערים כאלה יכולים להוביל למצבים שבהם אנשים ששאפו לתפקידים כמו לחימה או תפקידים טכניים במודיעין, משובצים בתפקידים שונים לחלוטין. חוסר התאמה זה עלול לגרום לאי שביעות רצון, ולגרום לחייל להיות חסר מוטיבציה, מה שיוביל לכך שהוא לא ישקיע את המיטב בשירותו.

 

מה הקשר בין מיקום הבסיס לבין שינוי שיבוץ בצבא?

מעבר לתפקידים הספציפיים, מיקום הבסיס יכול להוות אף הוא נקודת מחלוקת לשינוי השיבוץ. דרישות הצבא מכתיבות שיבוץ בבסיס במיקום מסוים. לפעמים, חייל עלול להחשיב מיקום מסוים כלא אופטימלי אך עדיין סביר עבורו. לעומת זאת, מיקומים מסוימים עשויים להיראות כלא מתאימים כלל בשל ענייניו האישיים של החייל.

 

איזה נסיבות אישיות יכולות להגדיל את הסיכוי לשנות שיבוץ בצבא?

דוגמה להמחשה עשויה להיות חייל שצריך לחזור הביתה מדי יום בגלל התחייבויות משפחתיות, אבל הוא משויך לבסיס מרוחק, המאפשר ביקורי בית שבועיים בלבד. מצבים כאלה יכולים להיות מעיקים, וליצור בסיס לבקשה לשנות שיבוץ. תרחיש נוסף עשוי להיות כזה שבעיות בין אישיות עם מפקדים או עמיתים לחיילים, פוגעות ברווחתו של החייל ומצדיקות בקשה לשינוי.

 

מהם שלבי התהליך של שינוי שיבוץ בצבא?

חיילים יכולים לפעול באופן יזום כדי לטפל בשיבוץ שאינו מתאים להם. במסגרת אותה יחידה אליה שובצו, יכולים חיילים לפנות למפקדיהם המיידיים לשינוי שיבוץ. במידה והמצב יהיה כזה שמצדיק את הבקשה וכאשר המפקד נוטה לסייע, ניתן לבצע העברות פנימיות כאלה ללא צורך באישור גבוה יותר.

 

מהו טופס 55 וכיצד הוא עוזר עם שינוי שיבוץ בצבא?

עבור העברות מחוץ ליחידה הראשונית, יש למלא "טופס 55". בקשה זו עוברת בדיקה במספר רמות ביחידה הנוכחית לפני שהיא מועברת למחלקות רלוונטיות אחרות. בשני התרחישים, כדי להגדיל את הסיכויים לתוצאה חיובית, מומלץ להעסיק עורך דין צבאי אשר מתמחה בשינויי שיבוץ. לגבי חיילי מילואים, ההליך מקביל לשירות הסדיר, למעט זאת שבקשותיהם עוברות בדיקה של רשויות המילואים המתאימות.

 

מה החשיבות של עורך דין צבאי בשינוי שיבוצים בצבא?

עורך דין צבאי המתמחה בשינויי שיבוץ יכול להיות גורם מכריע בניווט בתהליך המורכב הזה. עו"ד צבאי מנחה את החייל בהגשת בקשה מובנית היטב, ובכך מגביר את הסיכוי שהיא תזכה לשיקול דעת ראוי. בעוד שבתי משפט בישראל אינם מתייחסים לבקשות או תביעות הקשורות לשיבוץ צבאי, נציגי משרד עו"ד מירי יעקב גביש יכולים לסייע בהגשת ערעורים על שיבוץ בעייתי במטרה להבטיח יחידה או בסיס מתאימים יותר לחייל.

 

איך בוחרים עורך דין מתאים כדי לשנות שיבוץ בצבא?

השינוי של השיבוץ יכול להתבצע בליווי אישי של עורכת דין מירי יעקב גביש. עו"ד מירי יעקב גביש בקיאה בתחום, יש לה ניסיון מוכח ומאחוריה אחוזי הצלחה גבוהים. היתרון של התייעצות עם עו"ד מירי גביש הוא שניתן לפנות אליה בשלבים שונים של התנהלות מול בתי המשפט הצבאיים, בין אם מדובר בקבלת פטור ממילואים אחרי השחרור משירות סדיר, בין אם זו עריקות מהצבא במהלך השירות עצמו, ובין אם לצורך שינוי שיבוץ עוד לפני הגיוס.

 

מה לגבי שינוי השיבוץ בתוך היחידה?

טיפול מוקדם בנושא שינוי שיבוץ  יכול לייעל את תהליך הערעור. באופן אידיאלי, ייזום ערעור לפני מועד הגיוס מועיל. עם זאת, לאחר הגיוס, לחיילים יש שני מסלולים נפרדים. ראשית, מעבר בתוך היחידה – תהליך פשוט שבו חייל מעביר את בקשתו למפקד הישיר. במידת האפשר, פנייה זו מגיעה למפקד הבסיס, אשר דן בהתאמות תפקידים פנימיים.

 

איך ממלאים את טופס 55 כדי לבצע שינוי שיבוץ בצבא?

כלי מרכזי למי שמחפש שינוי שיבוץ מחוץ ליחידה המיידית שלו הוא מילוי טופס 55. מסמך זה, המיועד לחיילים המעוניינים לעבור ליחידה אחרת, לתפקיד או אפילו לבחון את מסלול המילואים האקדמיים – מעיד על רצונו של החייל בשיבוץ מחדש. הטיפול בבקשה אינו מיידי,  והדבר דורש סבלנות בשל מעורבותן של רמות פיקוד מרובות. מהמפקד המיידי ועד למפקד היחידה ושלישות הבסיס – לכל אחד יש תפקיד בתהליך זה. לאחר מכן, הטופס מנווט את דרכו ליחידת מיטב או הבאקום, שם מתבצעת הערכה בהתאם לשיקולים שונים.

 

שינוי שיבוץ בצבא באמצעות אפליקציה

כדי ליזום בקשה לשינוי שיבוץ, חיילים יכולים למלא את הטופס באפליקציה. כאן הם מפרטים את העדפותיהם. בשל שיקולי אבטחה, ייתכן שלא תמיד יוכלו לציין את היחידה או המיקום המדויק. כמו כן, האפליקציה מאפשרת צירוף מסמכים תומכים, החל מקורות חיים ועד לתיעוד רפואי או מכתבי המלצה. עם זאת, חיילות השואפות לתפקידי לחימה חייבות לשים לב שעם אישורן, הן יצטרכו להאריך את משך שירות החובה שלהן. כמו כן, חיילים המכוונים למסלול העתודה האקדמית צריכים להיות מוכנים להתחייב לשירות מורחב המתאים לתחום שבחרו.

 

תוך כמה זמן מקבלים תשובה על שינוי שיבוץ בצבא?

לאחר הגשת הבקשה, זו נבדקת על ידי היחידה, וכל משוב אמור להופיע תוך 14 יום. מפקד היחידה ממלא תפקיד מהותי במתן תובנות לגבי יכולותיו ואופיו של החייל. בהקשר הזה, יש לציין שחיילים עוברים הערכה מקיפה בלשכת הגיוס, הכוללת הערכות רפואיות, מבחנים פסיכוטכניים ועוד. באמצעות נתונים אלו, צה"ל קובע את שיבוץ החייל, ולכן השינוי של השיבוץ לא תמיד פשוט.

 

מה משפיע על הסיבות לשנות שיבוץ לצבא?

חיילים מחליטים שהם רוצים לשנות את השיבוץ שלהם בגלל סיבות שונות. לעתים קרובות, צה"ל שם צרכים מערכתיים ומחסור בכוח אדם ספציפי על פני העדפות אישיות.

לסיכום, בעוד מערך ההשמה של צה"ל מכוון ליעילות ואפקטיביות, נסיבות מיוחדות עשויות לחייב שינויים בשיבוץ החייל. על ידי הבנת המנגנונים הזמינים והתייעצות עם עורך דין צבאי, חיילים יכולים לשנות שיבוץ.

כל אזרח בישראל שהגיע לגיל 18 ונמצא כשיר באופן פיזי, בריאותי ונפשי, מחויב בשירות חובה בצה"ל. האתגרים הביטחוניים איתם מדינת ישראל מתמודדת הינם רבים ומגוונים ובהתאם לכך, המערכת הצבאית מציעה מגוון תפקידים למועמדים לשירות, חלקם תפקידים קדמיים (לוחמים) וחלקם תפקידים עורפיים.

בסופו של דבר, גם למערכת הצבאית קיים אינטרס להתאים בצורה אידיאלית את התפקיד ליכולותיו של המועמד לגיוס ובכדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר, המועמד לשירות עובר תהליך של בדיקות התאמה, הכולל ראיונות אישיים, מבחנים פסיכוטכניים ובדיקות גופניות. ויחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי לא תמיד ניתן להשיג את השיבוץ "המושלם".

השיבוץ לתפקיד נקבע לאחר הליך הצו הראשון, במסגרתו המועמד לגיוס עובר מבחנים פסיכוטכניים ונקבע לו הפרופיל הצבאי וככל והשיבוץ אינו עולה בקנה אחד עם רצונותיו ויכולותיו של החייל, הרי שניתן להגיש בקשה מסודרת לשינוי הליך השיבוץ.

בקשת שינוי שיבוץ בצבא תיבחן על פי מספר גורמים מרכזיים, כמו העדפות פנימיות של צה"ל, יכולות החייל והצרכים השוטפים של הצבא. גורמים נוספים בעלי משקל בהחלטת הצבא על שינוי שיבוץ הם העדפות אישיות של החייל כפי שמולאו במנילה ומיקום הבסיס ביחס לנתונים האישיים של החייל (דרגת קשיי הסתגלות לדוגמה).

הליך שינוי שיבוץ בצבא מחוץ ליחידה המקורית אליה שובץ החייל לראשונה כרוך במילוי טופס 55. הליך הטיפול בשינוי שיבוץ בצבא מחוץ ליחידה אינו מידי ודורש סבלנות מרובה, שכן הטיפול בבקשה עובר מספר רמות פיקוד, החל מהמפקד הישיר ועד למפקד היחידה ובמעורבות שלישות הבסיס.  

את הגשת הבקשה ניתן לעשות גם באמצעות האפליקציה, אך יש לקחת בחשבון כי משיקולי אבטחה לא תמיד ניתן יהיה לציין את היחידה ו/או המיקום המדויק. ככלל, המשוב על הגשת הבקשה אמור להתקבל תוך פרק זמן של 14 ימים ולעיתים, החייל גם יתבקש לעבור הערכות רפואיות ומבחנים נוספים לפני ההחלטה על שינוי שיבוץ בצבא.

הליך שינוי שיבוץ בצבא ביחידה פנימית הוא תהליך פשוט למדי, הכרוך בהעברת הבקשה באופן ישיר אל המפקד הישיר, שישקול את מכלול הנתונים ובמידת הצורך, אף יעביר את הפנייה אל מפקד הבסיס שידון בהתאמה ומעבר לתפקידים פנימיים. 

הליך שינוי שיבוץ בצבא, בין אם בתוך היחידה ובין אם מחוצה לה, הוא הליך בירוקרטי הכרוך לעיתים בזמני המתנה מרובים. על מנת לייעל את התהליך ולמקסם את סיכויי קבלת הבקשה לשינוי תפקיד בצבא, חשוב ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי מקצועי ומומחה בתחום, שבשלב הראשון יבחן את נסיבות המקרה וימליץ לכם על האפשרויות הטובות ביותר העומדות בפניכם.

לאחר מכן, עורך הדין יכוון וילווה אתכם בהגשת בקשת שינוי שיבוץ בצבא בדרך הטובה ביותר, תוך הסברים מנומקים וברורים, באופן שיסייע לקליטה מהירה וטיפול יעיל בבקשה. עורך דין צבאי מומחה יוכל לסייע לכם גם במקרה ובקשתכם נדחתה מסיבה כלשהיא וזאת באמצעות הגשת ערעור מסודר.  

הגורמים העיקריים המשפיעים על שיבוץ בצבא

הליך שינוי שיבוץ בצבא

יתרונותיו של עו"ד צבאי בהליך שינוי שיבוץ בצבא

ראיונות אישיים

התייעצות עם עו"ד צבאי

הכוונה וייעוץ מלאים

מבחנים פסיכוטכניים

שינוי שיבוץ בתוך היחידה – העברת הבקשה אל המפקד הישיר / מפקד היחידה

מילוי הטפסים והגשת הבקשה בצורה מסודרת ומנומקת

פרופיל רפואי

שינוי שיבוץ מחוץ ליחידה – מילוי טופס 55

הגשת ערעור במקרה הצורךשינוי שיבוץ בצבא
שינוי שיבוץ בצבא
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>