דיירים ותיקים מול דיירים חדשים בעסקת תמ"א 38

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

היזם בנה בניין חדש, יש לו מספר דירות שהוא מחויב לתת לדיירים הישנים וכל שאר הדירות לרשותו והוא יכול למכור אותם ולהרוויח כסף רב. במקרה כזה נוצר מצב בו יש דיירים ותיקים וגם דיירים חדשים באותו בניין והדבר יכול ליצור בעיות רבות.  ארצות היושבות על מפגש של שני לוחות טקטוניים ויותר אלו ארצות המועדות לרעידות אדמה.

 

ישראל יושבת על מפגש של שני לוחות טקטוניים, הנקרא השבר הסורי אפריקני, הארצות היושבות באזור השבר הן ארצות בעלות סיכויים גבוהים לרעידות אדמה בשטחם. כבר מספר שנים שמדינת ישראל מכינה את עצמה למקרה של רעידת אדמה בתוכניות שונות שיוצאות לפועל.

רק בעשורים האחרונים החלה המודעות לעלות ולכן הותקנו כללים מיוחדים לבניית יסודות לבניינים. עד אז ישנם בניינים שנבנו ועם השנים נהיו חלשים יותר ומסוכנים למגורים במצבם הנוכחי. עם ההבנה שבישראל יש סיכוי גבוה לרעידת אדמה שכן את ישראל פקדו מספר רעידות אדמה חזקות באלף השנים האחרונות, החליטה ממשלת ישראל דאז, בשנת 2005 לאשר את תוכנית תמ"א 38.

 

מהי תוכנית תמ"א 38?

תוכנית תמ"א 38, היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים שנבנו לפני סוף שנות השבעים של המאה הקודמת, זאת אומרת עד שנת 1980.

מבנים אלו נבנו לפני העלאת המודעות לנושא רעידות אדמה ואינן בנויים לפי התקנים שישנם היום בנושא, זאת אומרת שבמקרה של רעידת אדמה, אפילו קלה, יכולים להיות מבנים שלא יצליחו לשרוד, יתפוררו או יקרסו מידית ולכן הם מהווים סכנה ממשית לגרים בתוכם במהלך השגרה.

בשנת 2005 החליטו בממשלת ישראל לאשר את פרויקט תמ"א 38. מטרת הפרויקט היא חיזוק מבנים קיימים שנבנו לפני שנות השמונים של המאה הקודמת.

כדי לגרום להתעוררות קהל הישראלים בנושא ולהעלאת מספר המבנים העוברים חיזוק במסגרת הפרויקט, החלה ממשלת ישראל להציע תמריצים רבים לדיירים שמבצעים בבניינם חיזוק לקראת רעידת אדמה עתידית.

תמריצים שהוצעו לדיירים לדוגמא, הוספת מעליות, חדרים בדירות, חניות, מחסנים, מרפסות ועוד..

במהלך השנים הורחב פרויקט תמ"א 38 ונוספו לו שני תיקונים, התיקונים הוסיפו אפשרות של הריסת הבניין עד ליסודותיו ובנייתו מחדש. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לתוכניות תמ"א 38 כמו שבמקרה של צורך בשחרור ממילואים מתייעצים עם עו"ד צבאי.

"תוכנית תמ"א 38, היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים שנבנו לפני סוף שנות השבעים של המאה הקודמת, זאת אומרת עד שנת 1980."

 

בניית בניין חדש במסגרת תמ"א 38:

ישנם מקרים שבמסגרת תמ"א 38, הורסים את הבניין ובונים אותו מחדש, מוסיפים לו קומות ודירות חדשות.

העסקה במקרה הזה, הדיירים מקבלים דירה לדשה ומרווחים מהשבחת נכסם, בדרך כלל הדיירים מקבלים תוספות שלא היו בביתם החדש, ללא כל עלות מצידם וכן היזם מרוויח כסף רב.

היזם בנה בניין חדש, יש לו מספר דירות שהוא מחויב לתת לדיירים הישנים וכל שאר הדירות לרשותו והוא יכול למכור אותם ולהרוויח כסף רב.

במקרה כזה נוצר מצב בו יש דיירים ותיקים וגם דיירים חדשים באותו בניין והדבר יכול ליצור בעיות רבות.

למשל, הדיירים החדשים שקנו את דירותיהם בכסף יכולים לקבל הטבות ולהיות מועדפים על פני הדיירים הישנים מול היזם.

לדיירים הישנים היו מוסכמות בבניין הישן, למשל בנוגע למערכות על הגג וכו', כעת יכול לקרות מצב שהדיירים החדשים אינם מסכימים עם הנוהגים שהיו בבניין הישן והדבר יכול ליצור בעיות רבות.

דיירים ותיקים מול דיירים חדשים בעסקת תמ"א 38
דיירים ותיקים מול דיירים חדשים בעסקת תמ"א 38
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>