Miri Logo - White

חייגו עכשיו

ביטול חוזה שכירות

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

במדינת ישראל, כפי שכולנו יודעים, מחירי הנדל"ן מאוד יקרים. לכן זה לא מפתיע לראות שלמרות הרצון של רבים מאיתנו לרכוש דירה מקבלן, בסופו של דבר בהרבה מהמקרים אנשים כן יבחרו באפשרות של השכרה.

 

כאשר אנחנו שוכרים דירה אין עלינו אחריות כלפי הנכס, מלבד התשלום החודשי של הסכום שעליו הוסכם מראש. בנוסף, לא צריך הון עצמי גדול כדי להיכנס לדירה שכורה ולכן ברור מדוע בין אם אתם צעירים ורווקים ובין אם אתם בעלי משפחות, האפשרות של לשכור דירה בכל עיר בארץ מעניינת אתכם. מצד שני, ולמרות כל הקלילות שיש בהשכרת דירה לעומת קניית נכס, חשוב מאוד להבין שגם כאן אתם חותמים על חוזה שיש לכבד. למעשה כבר בשלבים שבהם אתם מדברים עם בעל הבית ומתחיל המשא ומתן ניתן לומר שהחוזה בין שני הצדדים נמצא בהתהוות. משמעות הדברים היא שכבר מהשלבים האלה לא בטוח שיהיה לכם פשוט לבטל את החוזה ובהחלט צריך לבדוק כל מקרה וכל שלב לגופו.

 

זכויות השוכר

אם אתם נמצאים בצד של השוכרים, שכרתם דירה וחתמתם חוזה לשנה, אתם בוודאי תוהים במקרים מסוימים האם יש לכם איזושהי נקודת יציאה. כלומר, בהשכרת דירה חותמים על החוזה עוד לפני שעוברים לגור בדירה, מה שאומר שלא באמת מגלים את כל התקלות שבה ואת כל הדברים הפחות טובים לפני שעוברים לגור בה.

לכן לא אחת קורה שאחרי כמה חודשים שאנשים גרים בנכס מסוים הם בהחלט יכולים לחשוב על האפשרות של ביטול חוזה השכירות. עם זאת, האם באמת מותר לכם לבטל את החוזה? והאם יש תנאים מסוימים שבהם אתם חייבים לעמוד? כדאי לדעת שבהרבה מאוד מחוזי השכירויות ישנו סעיף המדבר על כך שבמידה והשוכרים בוחרים לצאת לפני הזמן מהחוזה הם רשאים לעשות זאת במידה והם ימצאו שוכרים שיחליפו אותם. מצד שני, כמובן שאם ישנה אפשרות להוכיח שבעל הדירה מתעלל בשוכרים או שהנכס לא באמת ראוי למגורים, הרי שאז ניתן יהיה לעזוב את החוזה בתנאים אחרים.

 

מעמד החתימה על החוזה

כיוון שאנחנו לא באמת יכולים לדעת מה יוליד יום ואיך יתנהלו החיים שלנו, יש הרבה דברים שאנחנו לא יכולים לצפות. כלומר, יכולות להתעורר במהלך הדרך הרבה מאוד סיבות שיגרמו לנו לחשוב על עזיבת חוזה השכירות טרם זמנו.

לכן הדבר החשוב באמת הוא לבדוק על איזה חוזה אתם חותמים ומה כוללים הסעיפים השונים בו, דווקא כשהדברים לא מתנהלים כמתוכנן. כלומר, על איזה חוזה אתם חותמים בהקשר של הפרתו לפני הזמן? האם יהיה עליכם לשלם פיצויים על ביטוח חוזה שכירות?

 

כמה פיצויים ובאיזה מקרים לא תצטרכו לשלם? כדי להבטיח שאתם חותמים על חוזה שיהיה תקין מבחינתכם ושלא יגביל אתכם יתר על המידה, אתם צריכים לבדוק את החוזה עצמו לעומק. זה נכון שיש חוזים יחסית סטנדרטיים באינטרנט בכל הנוגע לשכירויות של נכסים אך בפועל צריך שעורך דין מקרקעין מקצועי יבדוק את החוזה. לכן, אם חשבתם לרגע לחתום על חוזה שכירות לא בנוכחות עורך דין ולעשות הכול ברוח טובה כי אתם מכירים את בעלי הבית, אנחנו מציעים לכם לעצור לרגע. ההיכרות במקרים האלה לא תמיד חיובית ובסופו של דבר בהחלט כדאי לפנות לעורך דין מקרקעין.

 

החשיבות של חתימה על חוזה במשרד עורכי דין

למרות שמדובר רק על שכירות של נכס ולמרות שברוב המקרים השכירות היא לשנה אחת בלבד, זה עדיין זמן שאתם לא רוצים לקחת בו סיכונים מיותרים.

אם אתם יכולים לחתום על חוזה שישאיר את הכול יותר פתוח וגמיש מבחינתכם, אז למה לא? לכן אנחנו מציעים לכם לפנות אל עורך דין מקרקעין שכן איש מקצוע כזה יוכל לקרוא את החוזה, לשים לב האם יש בו סעיפים מיוחדים שאי אפשר היה לחשוב עליהם מראש והאם יש משהו שלא נראה לו תקין בעניין. בצורה כזאת הוא יוכל להזהיר אתכם מסעיפים מסוימים ולמנוע מכם לעשות טעות שאח"כ תעלה לכם ביוקר.

 

עוה"ד המתאים לכם

אחד מהדברים הכי חשובים בהקשר של החתימה של חוזה השכירות זה דווקא השלב שבו אתם מחפשים את עורך הדין המתאים לכם. זה שיש הרבה מאוד עורכי דין שעוסקים בתחומי הנדל"ן השונים זה נכון אך לא כולם מגיעים עם ניסיון וידע. יש מי שמציע שירות כזה של חתימה על חוזים מייד עם סיום הלימודים ולא בטוח שתרצו להפקיד את העניינים שלכם בידיו של איש מקצוע כזה.

לכן, אם אתם יכולים לבדוק דבר או שניים אודות כל עורך דין שאליו אתם חושבים לפנות, אז למה שלא תעשו זאת? העניין הוא פשוט: ממש כפי שקורה בתחומים אחרים, גם במקרה של עורך דין מקרקעין אנחנו רואים שככל שיש לאיש המקצוע יותר ניסיון כך יהיה לנו קל יותר לסמוך עליו. זה לא משנה בכלל אם אתם נמצאים בצד של השוכרים או בצד של בעלי הדירה כי בכל מקרה עדיף שהחוזה ידאג לזכויות שלכם.

מה קור אם כבר היו חילופי דברים בין השוכרים ובין השוכר אך ברגע האחרון, ממש לפני החתימה, השוכר חוזר בו? פעמים רבות במקרים כאלה המשכיר למעשה איבד הזדמנות ופספס כך לא מעט חודשי השכרה. לכן חשוב שכבר מהשלבים הראשונים של הטיפול בחוזה השכירות יהיה מי שידאג לאינטרסים שלכם.

זה אומר, במילים אחרות, שכדאי לכם לפנות לעורך הדין המתאים כבר ברגע שאתם חושבים שמצאתם שוכר או אפילו קודם, כאשר אתם מעמידים את הדירה שלכם להשכרה. זה נכון שברוב המקרים חוזי שכירות של נכסים מסתיים בצורה תקינה וללא כל תקלות אך לכל צרה שלא תבוא חשוב שיהיה לכם עו"ד מוביל.

ביטול חוזה שכירות
ביטול חוזה שכירות
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>