תפריט

סוגי עבירות צבאיות ועונשן

להיות חייל בצה"ל זה לא דבר פשוט, אם כי יש גם הרבה אנשים שמאוד מתחברים למערכת הזאת ואף מוצאים את עצמם מפתחים בה קריירה ארוכת שנים. בדרך כלל אנשים שפחות מתחברים למערכת עלולים לעבור לא מעט עבירות שכן מה שמאפיין את צה"ל, אלה החוקים הנוקשים. לכן כדאי שתדעו שאם מצאתם את עצמכם מבצעים עבירה כלשהי, אתם לא היחידים והרבה חיילים בדרגות שונות מתמודדים עם סוגיות מורכבות כאלה.

מירי-פרופיל-מרובע

עורך דין צבאי מירי יעקב גביש

צור קשר ואנחנו נדאג לשאר!

לפני הכול כדי שנבין איזה סוג של עבירות צבאיות קיימות שכן הן מחולקות לקטגוריות שונות:

  • עבירת נוכחות שיכולות להיחשב כנפקדות או כעריקות.
  • עבירות נשק שיכולות לכלול שימוש לא ראוי בנשק, כיוון נשק לאדם אחר ללא הצדקה, הפקרת נשק ועוד.
  • עבירות כנגד חיילים אחרים, בין אם מדובר על עבירות מין ובין אם מדובר על יחס לא הולם לחיילים.
  • עבירות רכוש וגניבה של ציוד כזה או אחר מהבסיס.
  • עבירות תנועה שהתרחשו במסגרת תפקיד צבאי כזה או אחר.

כדי לדעת איך להתמודד עם עבירה מסוימת שביצעתם צריך תחילה להבין מה בדיוק היא כוללת ולאיזה קטגוריה היא משויכת. רק בצורה כזאת ניתן יהיה להבין מה עושים ומה יכולה להיות הדרך הטובה ביותר להקטין את העונש או להתמודד עם המצב.

לפי כמה קובעים את חומרת העונש?

לא קל לענות על השאלה הזאת וכמובן שכל מקרה נבדק לגופו. עם זאת, חשוב להבין שיש כמובן עבירות שמבחינת הצבא נחשבות לחמורות פי כמה לעומת עבירות אחרות, כמו לדוגמה: שימוש לא ראוי בנשק או איום על חייו של אדם חף מפשע. עם זאת, גם עבירות נפקדות עלולות להיות חמורות וגם להן יכולות להיות השלכות לא פשוטות על חייו של החייל, לפני הכול כי זה ידחה את שחרורו מהצבא. חלק ממה שיקבע את חומרת העונש זה כמובן חומרת המעשה, הקטגוריה שאליו משתייך העונש וגם השאלה האם החייל מביע חרטה או לא.

בחרו עו"ד צבאי שיוכל לסייע לכם בכל שלבי התהליך

מעבר לכך שזה מאוד משנה להבין מה ביצעתם את העבירה שביצעתם ולאיזה תחום היא שייכת, חשוב מאוד גם להחליט איך אתם עומדים להתמודד עם המצב. יש אומנם לא מעט מקרים שבהם הצבא יעמיד לרשותכם עו"ד שיוכל לסייע לכם אך ברוב המקרים עדיף יהיה לקחת עו"ד באופן פרטי. חשוב להבין שבכל מקרה עוה"ד שאליו אתם צריכים לפנות הוא עו"ד צבאי ולא אזרחי שכן מדובר על שתי מערכות משפט שונות לחלוטין. אם אתם רוצים שיהיה מי שבאמת ידאג לאינטרסים שלכם ואם אתם רוצים שיהיה מי שיוכל לסייע לכם, חשוב לפנות אל עו"ד צבאי עם ניסיון. הניסיון יסייע לסיים את הדברים בצורה כמה שיותר טובה מבחינתכם ולכן חשוב לברר כמה שיותר פרטים אודות עוה"ד המומלץ.

Call Now Button