התנגדות לצו קיום צוואה

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

רקע כללי

צוואה הינה מסמך משפטי לפיו אדם קובע מי יקבל את נכסיו לאחר פטירתו. לרוב, המטרה של צוואה הינה לעקוף את הדין הדיספוזיטיבי על מנת לאפשר למנוח לממש את רצונו כיצד לחלק את נכסיו, בניגוד לברירת המחדל המופיע בחוק. בכדי שצוואה תקבל תוקף משפטי מחייב, חוק הירושה ותקנות הירושה קובעים כי נדרש להגיש בקשה לרשם הירושות למתן צו לקיום צוואה. לאחר שהרשם מקבל את הבקשה למתן הצו לקיום צוואה, הבקשה מפורסמת בעיתונות וברשומות, באופן המעניק זמן להגיש התנגדות לקיום צוואה.

 

למה להגיש התנגדות לקיום צוואה?

במקרים רבים, לאדם בעל אינטרס חוקי ולגיטימי אשר אינו עולה בקנה אחד עם הצוואה שהוגשה. ייתכנו שלל סיבות לכך, כאשר הבולטים שבהם הינם צוואה מאוחרת מזו שהוגשה (באופן המצביע על רצון שונה של המנוח), טענה שהצוואה אינה מייצגת את רצון המנוח, או לחילופין צוואה פגומה, טענה שהצוואה נכתבה תחת לחץ פסול, לרבות איומים והשפעה בלתי הוגנת או במצבים בו האדם הנהנה מהצוואה (היורש) היה שותף לעריכת הצוואה או אם היה עד לחתימת הצוואה.

 

כיצד מתבצעת התנגדות לצו קיום צוואה?

את שת ההתנגדות צריך לפרסום עד 14 יום ממועד פרסות הבקשה ברשומות ובעיתונות. במידה והמתנגד לקיום הצוואה מעוניין להגיש הבקשה, הגשת הבקשה תאושר רק על ידי בית המשפט או רשם הירושות. על מנת שבקשת ההתנגדות תתקבל יש לצרף מסמכים רבים לרבות נושא וסיבות ההתנגדות לקיום הצוואה, מסמכי תימוכין לטענת ההתנגדות, תצהיר מאומת על ידי עורך דין, ועוד. היות ומדובר בהליך מורכב בעל פרוצדורה מורכבת, וכן בסוגיה אשר טעויות בעניינה עשויות לעלות ביוקר, חשוב להצטייד בעורך דין מומחה, אשר בקיא בסוגיות של ירושה, כך שלבסוף ההתנגדות (או הירושה) יצאו לפועל בצורה מוצלחת.

 

מה הסיכוי להצליח בהתנגדות לקיום צוואה?

חושב שתדעו – הצלחה בהתנגדות לביצועה צו ירושה דורשת מומחיות וניסיון. לאדם מן היישוב, ברוב המוחלט של הפעמים, אין את הזמן והמשאבים להשקיע בלימוד כלל דיני הירושה, היכרות עם פסיקת בתי המשפט העדכניים ובנוסף לכך – להתמודד עם הכללים הטכניים הכוללים עריכת מסמכים בנוסך מוגדר, הגשה ומענה במועדים קצרים ובעיקר – התמודדות עם הבעיה בפניות מלאה. מסיבות אלו, חשוב להצטייד בעורך דין מומחה שמסודר לערוך חישוב של ההצלחה של ההתנגדות, כאשר ייתכן כי יומלץ לאדם לוותר על התנגדותו לאור סיכוייו הקלושים מחד, וכן הגשה וניהול ההתנגדות באופן המקצועי ביותר והצלחה בהתנגדות מאידך.

אין נוסחה אחת ויחידה להצלחה בהתנגדות לביצוע צוואה, עליה ניתן לבצע "העתק הדבק" עם פרטי ההתנגדות הספציפית. כל מקרה דורש התייחסות לנסיבות המיוחדות אשר משתנות מצוואה לצוואה, בין אן מדובר בעילות הפסילה, הראיות התומכות בטענות וכן בזמן הקיים לביצוע ההתנגדות. בכדי שהתנגדות תצנח נדרש תכנון אסטרטגי אשר לוקח בחשבון את כלל הצדדים האפשריים כמו תגובת היורשים הפוטנציאלים למשל.

מה קורה לאחר ההתנגדות?

התנגדות היא רק השלב הראשון! רבים עשויים לטעות ולחשוב שמדובר במצב בינארי בו בקשה מוגשת והיא מאושרת או נדחית. בלא מעט מהמקרים, לאחר הגשת ההתנגדות, נוצר מאבק עיקש בין הצדדים השונים, כאשר בשלבים הבאים, נקבעים דיונים בבית המשפט אשר קובע את אופן התנהלות הדיון, יוגדרו הסוגיות שבמחלוקת, וכן יתר ההתרחשויות המתבצעות בהליך משפטי רגיל, לרבות צו גילוי מסמכים, הגשת תצהירים, קביעת מועד להוכחות וכן חקירות נגדיות. רק בשלב האחרון, אשר עשוי להיגרר למשך כמה שנים, הצדדים החלוקים עורכים סיכומים אשר לאחריהם בית המשפט ייתן פסק דין בנוגע לסוגיות שבמחלוקת. הליך משפטי הינו מבוך אשר יודעים איך נכנסים אליו, אך לא תמיד איך יוצאים ממנו. מסיבה זו מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי שיוכל לנוות, עם סל יכולותיו הרחב, את הלקוח לחוב מבטחים.

 

מהו שיהוי ומדוע מדובר במהלך מסוכן מבחינה משפטית?

שיהוי משמעו במילים פשוטות המתנה מוגזמת להגשת ההתנגדות לצוואה. בחלק מהמקרים מדובר במצב בו אדם לא היה מודע לזכויותיו או לדרישתו הלגיטימית, למשל כאשר הירושה הממומשת מתגלית למתנגד לאחר שנים רבות, או מתוך מחשבה תמימה שהבעיה תיפתר בעצמה, אך לעיתים, ישנו אינטרס אסטרטגי למשוך את הזמן עד שתובעים, לרגע האחרון לפני שעילת התביעה תתיישן. מצבו כגון האחרון, לא ייענו בסבלות על ידי בית המשפט, וייתכן שבקשה ההתנגדות תידחה על הסף מתוך שיהוי קיצוני ואף חוסר תום לב מצד התובע.

המשמעות של שיהוי הינה בפשטות – פגיעה בסיכויים להצלחה בתביעה. לכן – ככל שהנכם מחזיקים בעילת תביעה, יש לממשה בהקדם האפשרי ובאופן המקצועי ביותר על ידי שכירת שירותיו של עורך דין מומחה.

 

מה צריך כדי להצליח בהתנגדות לקיום צוואה?

כפי שצוין לעיל, התנגדות לירושה הינה הליך משפטי לכל דבר ועניין, ולכן, על מנת שבית המשפט ייענה להתנגדות, יש להציג בפניו טענות משפטיות מנומקות (ולא רק טענות של תחושת קיפוח על ידי הטוען וכיוצא באלה טענות אשר פונות לרגש אך לא מהווה טענות משפטיות) וראיות אשר תומכות באותם טענות משפטיות. למשל, ככל שהמתנגד לקיום הצוואה טוען כי קיימת צוואה מאוחרת, אשר זו האחרונה מייצגת את דעתו האמתית של המנוח – טענה זו לא תתקבל בשום אופן ללא הצגת הצוואה המאוחרת. כדי לנצח צריך לא רק להיות משכנע, אלא גם לגבות את הטענות בהוכחות, בין אם מדובר בראיות חפציות או מסמכים, ובין אם מדובר בעדויות המגובות מתצהירים חתומים ומאומתים.

התנגדות לצו קיום צוואה

מה תפקידו של עורך דין?

בכדי לבצע התנגדות מוצלחת, או לחילופין לדחות התנגדות – אי אפשר להתמודד עם זה לבד. כדי להצליח מומלץ בחום (ולפעמים אף צריך) להסתייע בייעוץ משפטי מצוין. בלי להכיר את הדין כמו כף היד, לא תצליחו להוכיח שאתם צודקים ולקבל את הסעד המבוקש.

עורך דין המומחה בדין האזרחי בכלל ובדיני הירושה בפרט הוא שובר השוויון שיכל לעזור לכם לקבל את כל שאתם חפצים בתוך גבולות החוק.

בנוסף לכך, בלא מעט מקרים רבים המטרה היא לא להמשיך את התהליך בבית המשפט על למתן פסק דין. למשל, ייתכנו מצבים בהם המתנגד לצו קיום הצוואה איננו מעוניין להביא לביטול הצוואה כולה, אלא רק לקבל רכיב ספציפי שהוא סבור שמגיע לו. גם לאחר התחלה של תהליך בבית המשפט – הוא לא חייב להסתיים שם. אחד מתפקידיו המרכזיים של עורך דין מומחה הינו לסיים את התהליך במהירות האפשרית. במקרים רבים, הדרך לפתור את הסוגיה היא דווקא בפשרה או גישור.

 

מישהו התנגד לצוואה שאתם צד לו? מישהו ביקש צו לקיום צוואה כאשר זכויותיכם אינם מיוצגים? צרו קשר ונדאג לזכויות שלכם. מירי יעקב גביש הינה עורך דין מומחה בעלת שנים של ניסיון. מירי היא לא רק אמן במשפט האזרחי בכלל, אלא גם בכל סוגיות הירושה בפרט. הצוות המשפטי העומד לרשותה יצליח לממש את הזכויות שאתם זכאים להם וכך לעזור להשיג את מה שאתם חפצים לו. אל תישארו לבד! צרו קשר ונעניק לכם ייעוץ משפטי ראשוני בלי התחייבות כספית מצדכם. 077-729-9358.

התנגדות לצו קיום צוואה
התנגדות לצו קיום צוואה
"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>