פרישה מצה"ל – פנסיה תקציבית או פנסיה צוברת

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

אחד מהדברים העיקריים שמעסיקים את משרתי הקבע זה נושא הפנסיה העתידית שלהם. יש כאלה שטוענים כי מדובר בפנסיה עם תנאים מרחיקי לכת לעומת הפנסיה המקובלת במגזר הפרטי. מנגד ישנם את האנשים שטוענים כי מדובר בפנסיה סטנדרטית בהשוואה לתרומה של אותם אנשי קבע למדינה ולצבא. בשנים האחרונות בוצע שינוי משמעותי מאוד בתנאי הפנסיה של משרתי הקבע. לכן המאמר הבא נועד על מנת לעשות לכם סדר בכל הבלגן, כך שתוכלו להבין לעומק באופציות העומדות לרשותכם בזמן של פרישה מצה"ל – פנסיה תקציבית או פנסיה צוברת.

 

 

כיצד פועל מנגנון הפנסיה התקציבית בצבא?

מנגנון הפנסיה התקציבית יהיה רלוונטי עבור משרתי קבע אשר נכנסו לשירות קבע פעיל או שהתחייבו על שירות קבע לפני תאריך 31.12.2003. על פי הפנסיה התקציבית, כל משרת קבע צובר כ-2% מהמשכורת שלו עד אשר הוא יוצא לפנסיה. משרת הקבע אינו נדרש להפריש בכל חודש סכום מסוים לחסכון בקרן הפנסיה, דבר שנהוג במגזר הפרטי. אם נצטרך לבחון את המצב נבין כי כל התשלום על הפנסיה של משרתי קבע שחתומים על פנסיה תקציבית מוטל על משרד הביטחון. 

על מנת שמשרת הקבע יוכל להבין את הוותק הצבאי שלו, חשוב לספור גם את השירות הסדיר (שלוש שנים לגברים, שנתיים לנשים) וגם חופשות שונות אשר הצטברו במהלך השירות. בנוסף לכך כל פורש אשר מגיע לגיל פנסיה זכאי לקבל גם תוספת מיוחדת של 6-8 אחוז, לתוספת הזאת קוראים "תוספת רמטכ"ל". סך הכול איש הקבע הפורש יכול לצבור באופן כללי 70% מהשכר ערב הפרישה.

אתם בטח שואלים את עצמכם מה בדיוק זה אומר? התשובה לכך היא פשוטה. כל משרת קבע אשר יוצא לפנסיה יכול להיות זכאי להכנסה חודשית בגובה של 70% מהשכר שלו בצבא עד ליום מותו. מדובר בנתון מדהים אשר גורם לאנשי קבע רבים לרצות ולשרת בצבא על מנת לקבל את תנאי הפנסיה בסופו שלי יום.

במשק הישראלי כמעט ולא קיימים תנאי פנסיה מהסוג הזה, ולכן בזמן האחרון החלו לעלות המון תהיות וטענות בנוגע לתנאי הפנסיה של משרתי הקבע בישראל. הדבר הצריך ממערכת הביטחון לשריין סכומי כסף גדולים על מנת להבטיח כי הם יצליחו לעמוד בכל שנה בתנאי הפנסיה של משרתי הקבע שפרשו או שעומדים לפרוש לפנסיה. לכן במערכת הביטחון עשו בדיקות כיצד ניתן לייעל מצד אחד את נושא התשלומים לפנסיה עבור משרתי הקבע, אך מצד שני לא לגרום לכך שאנשים לא יחתמו קבע רק בגלל שתנאי הפנסיה אינם אטרקטיביים כמו פעם. בעקבות כך הוחלט להקים אפשר של פנסיה צוברת אשר גם היא תקפה לכל מי שמתכנן פרישה מצה"ל.

מה אומר המעבר למנגנון של פנסיה צוברת?

ב-31.12.2003 הוחלט לשנות את תמונת המצב, כאשר במערכת הצבאית עברו ממנגנון של פנסיה תקציבית למנגנון של פנסיה צוברת. מדובר בשינוי חסר תקדים אשר יכול לחסוך למערכת הביטחון מאות מיליוני שקלים בכל שנה, וכך לייעל את אופן תשלום הפנסיה למשרתי הקבע ולהתאים אותו בין היתר גם למגזר הפרטי.

החל מהתאריך המדובר כל משרת קבע מחויב לספוג ניקוי של 7% מהמשכורת החודשית שלו אשר מופרשת לקרן פנסיה אזרחית, מנגד צה"ל גם הוא מפריש סכום של 13.5% מהמשכורת החודשית אל אותה קרן פנסיה. גם כל משרת קבע ביחד עם ההפרשות של הצבא מגיע לסכום של 20.5% מסך המשכורת החודשית שעוברים ישירות אל קרן הפנסיה האזרחית.

הכספים שמופרשים לקרן הפנסיה נצברים עד אשר משרת הקבע מגיע לגיל הפרישה הקבוע בחוק (גיל 67 לגברים וגיל 62 לנשים). לאחר מכן קרן הפנסיה עצמה היא זאת שמשלמת לפורש את כל הכסף אשר נחסך עבורו בקרן הפנסיה שלו. בשונה מהסיטואציה שהייתה בעבר שבה משרת הקבע מקבל את הפנסיה מיד עם שחרורו מהצבא ללא קשר לגיל באותו המועד.

אך מה קורה במהלך 20 שנות האזרחות שבין גיל הפרישה מצה"ל ובין קבלת הפנסיה עצמה מקרן הפנסיה? גם לכך יש תשובה על ידי משרד הביטחון. מערכת הביטחון החליטה כי כל הפורשים יהיו זכאים לקבל פנסיית גישור אשר נוצרת מתוך תקציב משרד הביטחון ללא קשר לקרן הפנסיה של הפורש. כך משרת הקבע הפורש יוכל להתקיים בכבוד עד אשר הוא יקבל את קרן הפנסיה במלואה בזמן שהוא יגיע לגיל הפרישה.

פרישה מצה"ל - פנסיה תקציבית או פנסיה צוברת
פרישה מצה"ל – פנסיה תקציבית או פנסיה צוברת

מה קורה למשרתי הקבע שאינם מקבלים את פנסיית הגישור?

החל משנת 2016 משרתי קבע רבים אשר פורשים משירות הקבע אינם מקבלים את פנסיית הגישור בדיוק כפי שהובטח להם. ישנם מקרים שבהם הפערים בין פנסיית הגישור המובטח ובין הסכום שאותו מקבלים משרתי הקבע הפורשים עומד על כמה אלפי שקלים בכל חודש! מדובר בסכום חסר תקדים אשר יכול לפגוע קשות ביכולת של משרת הקבע הפורש לחיות את חייו בצורה ראויה כפי שהובטח לו.

בצבא טוענים כי מדובר באי הסכמות בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר, בכך שהוא אינו מאפשר לצבא לשלם את פנסיית הגישור כפי שהבטיח למשרתי הקבע בעת שירותם הצבאי. מהסיבה הזאת אתם יכולים למצוא את עצמכם במלחמה של ממש עם משרד הביטחון על מנת שידאגו לשלם לכם את הפנסיה כפי שהובטח לכם בתחילת הדרך. לעיתים מדובר במלחמה סבוכה מאוד אשר דורשת אישורים רבים ולא מעט התרוצצויות. מהסיבה הזאת אסור לכם להרגיש שתאם לבד, אתם חייבים לדעת שיש מי שעומד מאחוריכם על מנת להבטיח כי תקבלו את כל מה שמגיע לכם.

איך תוכלו להשיג את פנסיית הגישור שהובטחה לכם?

כאשר אתם שמים לב כי יש פער משמעותי בין הסכומים שהובטחו לכם בעת שירותכם הצבאי ובין הסכום שאותו אתם מקבלים בפועל אסור לכם לשבת בשקט – עליכם להילחם על הכסף שמגיע לכם בדיוק כפי שהייתם עושים אילולא היה מדובר בעבודה באזרחות.

עורך דין צבאי הוא בדיוק האיש שאתם יכולים לפנות אליו על מנת להבטיח כי תקבלו את סכומי הכסף שהובטחו לכם. אנו מכירים מגוון רחב של אנשי קבע אשר נלחמים על הפנסיה שהובטחה להם, ורק כאשר התערבנו הם הצליחו לקדם את הדרישות שמגיעות להם. ברגע שתדעו בדיוק לקראת מה אתם צועדים יהיה לכם קל יותר להבין כמה זמן כל התהליך לוקח ואילו מסמכים עליכם להביא בכדי לקדם אותו מהר ככל האפשר.

בכל חודש שאינכם מקבלים את הפנסיה כפי שהובטחה לכם אתם מתקשים מאוד לחיות באורח חיים הוגן ונורמטיבי כפי שהייתם אמורים לחיות. מהסיבה הזאת עליכם לפנות אלינו בהקדם האפשרי על מנת שנוכל לדרוש ממערכת הביטחון את כל התנאים שהובטחו לכם עם כניסתכם לשירות קבע. כל הבטחה שהופרה היא איננה צודקת ללא קשר לסיבה שבגינה היא קרתה. ברגע שתדעו שיש מי שדואג לפנסיה שלכם תוכלו לישון בראש שקט, כי מדובר בעתיד שלכם ועל העתיד שלכם אסור לכם לוותר. זה הזמן שלכם לפנות אל עורך דין צבאי על מנת שיסייע לכם לקבל את הפנסיה כפי שהובטחה לכם.

"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!
שתף את המאמר:
דילוג לתוכן