Miri Logo - White

חייגו עכשיו

ההליך של הצו הראשון

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!

כולנו רואים בשירות הצבאי הזדמנות מתאימה לתרום למדינה ולהרגיש חלק מההוויה הישראלית. אחד מהשלבים הראשונים לקראת השירות הצבאי הוא קבלת זימון צו ראשון. מהו צו ראשון? וכיצד נוכל להיערך אליו בצורה האידיאלית? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם

האזינו לפודקאסט

חוק שירות ביטחון

מאז שנות הקמתה, מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים ביטחוניים לא פשוטים ובין גופי הביטחון המרכזיים שנועדו לשמור ולהגן עלינו האזרחים, נמצא כמובן צבא הגנה לישראל. הגיוס לצה"ל מוסדר באמצעות חוק שירות ביטחון, על פיו, כל אזרח בישראל שהגיע לגיל 18 יהיה חייב בשירות (אלא אם כן קיבל פטור מסיבות שונות), כשתקופת שירות החובה נמשכת 32 חודשים עבור גברים ו – 21 חודשים עבור נשים.

 

מהו צו ראשון?

הליך הגיוס וההתאמה לשירות מתחיל עוד מוקדם יותר, כשכל מתגייס פוטנציאלי שהגיע לגיל 16 ומעלה מקבל זימון צו ראשון. צו ראשון הוא למעשה המפגש הראשון שלכם עם הצבא, מפגש בו הצבא יפעל להיכרות מעמיקה אתכם ועם יכולותיכם, באמצעות ראיונות אישיים, שאלונים ומבחנים פסיכוטכניים.

תוצאות הליך צו ראשון יקבעו את מידת התאמתכם לתפקידים השונים בצה"ל, כשבסופו של יום הנתונים שהתקבלו יתחלקו לשני ציונים עיקריים:

קבוצת איכות (קב"א)

זהו כלי ראשוני לסינון ומיון המועמדים, כשפרמטרים כמו שנות לימוד והתרשמות מהראיון האישי יקבעו את הציון שלכם בקטגוריה זו, ציון הנע בין 41 (מתחת לסף גיוס) ועד 56 (כשירות לתפקידים מובחרים ומסלול קצונה).

דירוג פסיכוטכני ראשוני (דפ"ר)

בקטגוריה זו ייבחנו הכישורים שלכם בתחומי חשיבה שונים, המעידים על מיומנויות אנליטיות ומילוליות, ובעיקר על פי מבחנים פסיכוטכניים שונים (מבחני צורות, בעיות מילוליות ומבחנים מספריים).

פרופיל צבאי רפואי

פרופיל צבאי ייקבע בהתאם לבדיקות רפואיות שתעברו במהלך הליך צו ראשון, כשהבדיקות הרפואיות כוללות בדיקות שגרתיות של לחץ דם, גובה ומשקל ומבוססות על תצהיר רקע רפואי של המועמד. הפרופיל הצבאי נע בין פרופיל 21 (אי כשירות לשירות) ויכול להגיע עד פרופיל 97, המאפשר שירות ביחידות מובחרות.

 

אי התייצבות לצו ראשון

אי התייצבות לצו ראשון אינה נחשבת עריקות מהצבא, אך יכולה בהחלט להגיע לכדי עבירה פלילית ושליחת פקודת מעצר נגדכם. כמובן שעדיף להימנע מראש ממקרים כאלו, אך ככל ואלו התרחשו מסיבות כאלו ואחרות, כדאי יהיה לפנות בהקדם לשירותיו של עו"ד צבאי – עו"ד מירי יעקב גביש.

 

הליך צו ראשון – שלב אחרי שלב

1. השלב הראשון – נכנסים לאתר מתגייסים

ייתכן ותתפלאו לשמוע, אך השלב הראשון של הליך צו ראשון מתחיל דווקא בבית, באמצעות כניסה לאזור האישי באתר מתגייסים. באזור האישי ניתן למלא מגוון שאלונים, דוגמת אימות נתונים ושאלון רפואי, באופן שיוכל לחסוך לכם זמן יקר בהמשך ההליך.

2. השלב השני – ברוכים הבאים אל לשכת הגיוס

לאחר שמילאתם את השאלונים המתאימים באזור האישי באתר מתגייסים, עליכם להגיע אל לשכת הגיוס, בה תתבקשו להציג תעודת זהות ולעבור מספר תחנות (בסדר אקראי, לפי העומסים באותו יום):

  • מבחנים פסיכוטכניים – במבחנים אלו ייבחנו כאמור יכולותיכם האנליטיות והמילוליות, כשלפני המבחנים תעברו הדרכה מקיפה כיצד עליכם לענות ולהשתמש במערכת המבחנים.
  • בדיקות רפואיות – הבדיקות הרפואיות כוללות בדיקות גופניות מלאות ובין היתר, בדיקות משקל, גובה, לחץ דם וראייה ובמסגרת הבדיקות תידרשו גם להצהיר על מחלות ו/או בעיות רפואיות שונות שידוע לכם. מטרת הבדיקות הרפואיות היא לקבוע את הפרופיל הצבאי שלכם, שיהווה פרמטר מכריע בשיבוץ העתידי שלכם.
  • ראיון אישי – בשלב הריאיון האישי תתבקשו לספר על עצמכם, מטרותיכם בחיים, כיצד אתם רואים את עצמכם משתלבים בצבא ועוד מספר שאלות שמטרתן להכיר אתכם היטב ולקבוע את מידת ההתאמה שלכם לתפקידים השונים בצה"ל.

3. שלב שלישי – קבלת הציונים

לאחר היום הארוך והמתיש שעברתם, יש לחזור אל עמדת הניתוב בכדי לוודא כי סיימתם את ההליך. את תוצאות המבחנים תוכלו לראות באתר מתגייסים תוך כ – 5 ימים ממועד התייצבותכם לצו הראשון.

 

כך תיערכו נכון לקראת צו ראשון

היערכות נכונה לקראת צו ראשון תסייע לכם לעבור את היום החשוב הזה בצורה אופטימלית ובמסגרת ההיערכות המוקדמת כדאי להקפיד על:

  • מנוחה ביום שלפני – אל הצו הראשון חשוב להגיע חדים ורעננים ולפיכך, מומלץ לנוח היטב ביום שלפני.
  • הגדילו ראש – צו ראשון הוא יום ההיכרות הראשון שלכם עם הצבא ולכן, הרושם הראשוני שתותירו ישפיע רבות על השירות הצבאי שלכם. לפיכך, כדאי יהיה להגדיל ראש, להבליט את הכישורים שלכם ולהביא את כל כולכם ליום הזה.
  • מבחנים מוקדמים – למבחנים הפסיכוטכניים קיים משקל מהותי בקביעת הציון המשוקלל שלכם ואחד הטיפים החשובים לעבור בהצלחה את המבחנים הללו, הוא פשוט לערוך מבחנים מוקדמים, כאלו שיעזרו לכם להבין את אופי השאלות, לוחות הזמנים ורמת הקושי ולהיערך אל המבחנים הללו בהתאם.

 

צו ראשון – כדאי לדעת

  • הגעה אל לשכת הגיוס – דרך אתר מתגייסים ניתן להטעין ללא עלות את כרטיס הרב קו שלכם ולהגיע באמצעותו אל לשכת הגיוס.
  • מועד הצו הראשון – אל הצו הראשון חשוב להגיע מוכנים וממוקדים ולכן, ככל ותאריך הזימון אינו מסתדר לכם בדיוק, כדאי יהיה לבדוק את אפשרות דחיית מועד הזימון באמצעות יחידת מיט"ב.
  • דברים שצריך להביא – במסגרת הליך הצו הראשון יש להגיע עם תעודת זהות, טופס צו ראשון שקיבלתם, פרטי קופ"ח אליה אתם משתייכים ושאלון רפואי חתום על ידי הרופא שלכם.

ההליך של הצו הראשון

במסגרת חוק שירות וביטחון כל אזרח ישראלי שהגיע לגיל 18 מחויב בשירות חובה בצבא הגנה לישראל כשהליך הגיוס וההתאמה מתחיל בקבלת צו ראשון. צו ראשון הוא המפגש הראשון שלכם עם הצבא, בו תתבקשו לעבור בדיקות רפואיות ולהוכיח את היכולות והמיומנויות שלכם במגוון תחומים, כשבסופו של תהליך תקבלו ציון על פיו תקבע מידת התאמתכם לתפקידים השונים שיש לצבא להציע.

קבלת זימון לצו ראשון אינה המלצה והיא חובה חוקית המוטלת על כל אזרח בישראל. את מועד הזימון שנקבע לכם בצו ראשון אמנם ניתן להזיז ולשנות בהתאם לצרכים והאילוצים שלכם, אך בסופו של דבר, חובה להתייצב בלשכה המצוינת בצו ראשון וככל ולא תעשו זאת, הרי שייתכן ויוציאו נגדכם פקודת מעצר.

הליך הצו ראשון מתחיל למעשה בבית, באמצעות כניסה לאתר מתגייסים ומענה על שאלונים רפואיים ושאלוני אימות נתונים. בהמשך, תצטרכו להגיע אל לשכת הגיוס המצוינת בצו ראשון שקיבלתם ולעבור מספר שלבים – מבחנים פסיכוטכניים, בדיקות רפואיות וראיון אישי. הליך הצו ראשון יכול להימשך מספר שעות, כשאת תוצאות המבחנים שעברתם תוכלו לראות באתר מתגייסים לאחר כ – 5 ימים ממועד התייצבותכם לצו הראשון.

הליך הצו הראשון הוא מפגש ההיכרות שלכם עם הצבא וזאת ההזדמנות שלכם להשאיר רושם ראשוני חיובי. לפיכך, אל הליך הצו הראשון מומלץ להיערך בהתאם, החל ממנוחה מספקת ביום שלפני תחילת ההליך ועד היערכות מוקדמת באמצעות מעבר על סימולציות של מבחנים פסיכוטכניים. כמו כן, יש להביא אתכם תעודת זהות, טופס צו ראשון שקיבלתם, פרטי קופ"ח אליה אתם משתייכים ושאלון רפואי חתום על ידי הרופא שלכם.

"הדברים הנ"ל אינם מהווים יעוץ משפטי ולא ניתן להסתמך עליהם. כל מקרה ייבחן לגופו"
לשיתוף המאמר:
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
×
js_loader
מירי גביש פרופיל קטן
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ
עם מירי >>